Princezna nebo šamanka? Čaruje i po smrti

ARCHIV / Světové záhady / 10. 3. 2020

Pochází z pohoří Altaj, které se rozkládá na území čtyř států – Kazachstánu, Číny, Mongolska a Ruska. Tamní horská pásma jsou pokryta ledovci a drsné podmínky znemožnily po dlouhou dobu vědecký výzkum této oblasti. Altajské náhorní planině Ukok ležící ve výšce 2000 m nad mořem Altajci říkají Nebeské pastviny a chovají odpradávna toto místo v posvátné úctě. Věří, že je to kraj, kde se setkává svět viditelný se světem duchů. A možná mají pravdu.

Archeologové začali Altaj zkoumat až v roce 1990 a po čtyřech letech práce pohoří vydalo pravý poklad, kterým nepoškozená a nevyloupená hrobka pro archeology vždycky je. Připomeňme egyptského faraóna Tutanchamóna nebo peruánského Pána ze Sipánu.

Tajemní Skythové

Po nálezech koster koní a bojovníků vědci tušili, že to hlavní je zřejmě ještě čeká. Nacházeli se ve vrstvě pazourkové kultury z 1. tisíciletí před naším letopočtem, v době skytsko-sibiřské. Skytové byl národ, o kterém toho mnoho známo není. Jejich kultura sahala od Dunaje po Sibiř, pravděpodobně to byli Indoevropané a bojovali s Babylonem, Egyptem a Persií.

Při pečlivém a opatrném odkrývání vlastní hrobky vědci narazili na led. Byl neprůhledný, ale uvnitř se rýsovaly nějaké obrysy. Aby bylo možné zjisti, o co jde, polévali archeologové led vařící vodou a tak odhalili víko sarkofágu, pod kterým byl opět led. Stejným způsobem protop pokračovali v jeho rozpouštění a 19. července 1993 se z ledu vynořilo nejprve lidské rameno a pak celé tělo ženy. Badatele okamžitě zaujalo tetování na jejím rameni a dotyčné začali říkat „Ledová paní“. Novináři však pro ni vymysleli atraktivnější název – „altajská princezna“.

Násilná smrt

Dnes o ní víme, že žila v pátém století před naším letopočtem, měřila 170 cm a rekonstrukce jejího obličeje ukázala její evropský vzhled, bez jakýchkoliv asijských rysů. Horší to už bylo s jejím zdravím. Zemřela velmi mladá, ve věku 25 – 28 let, a trpěla nádorem v pravém prsu, který ji sužoval odhadem 5-7 let. Metastázy z něj potom zasáhly i uzliny a k tomu mladá žena trpěla i infekcí v páteřních obratlech. Měla zřejmě bolesti, neboť užívala marihuanu, která se našla i v jejím hrobě. Na zdraví jí nepřidaly ani prokázané pravidelné inhalace rtuti a výparů mědi. Chtěla se léčit nebo šlo o důsledek nějakých rituálů? Nevíme…

Mohlo by vás ještě zajímat:  ZE STARŠÍCH ČÍSEL: ZNÁTE SVOJI KARMU?

Přesto ale zemřela násilně či tragicky, po úderu do hlavy, který jí rozbil lebku. Byla zavražděna? Zahynula snad v boji? Není to vyloučené. Ženy Skytů jezdily na koni a účastnily se bitev. Možná ale šlo třeba jen o nešťastný pád z koně…

Nemělo se s ní hýbat

Po smrti bylo tělo mumifikováno, vyjmutý mozek a vnitřnosti byly preparovány a uloženy ve zvláštních nádobách vedle sarkofágu. Prázdná místa v těle byla vyplněna bylinkovou směsí a klubky vlny.

Tetování modrou barvou na ramenech a prstech představovalo zvířecí motivy a ona žena se jím asi měla odlišovat od jiných žen. Je také možné, že byla šamankou, vyvolenou duchovních průvodců. Ani označení „princezna“ není tak úplně od věci. Zemřelou pochovali její blízcí se šperky a v krásném oděvu. By to zdobený kaftan byl z drahého čínského hedvábí, bílo-červená vlněná sukně sahající až k chodidlům, kožešinové punčochy a hlavu ozdobila neobvyklá konstrukce z koňských žíní, kožešiny, vlny a kůže zdobená dřevěnými figurkami, která vyplnila téměř třetinu sarkofágu. Celkový dojem doplnily zlaté náušnice.

Spolu se ženou stojící na vrcholu hierarchie daného společenství byli do hrobu uložení i dva muži a šest koní, kteří ji měli asi doprovázet do záhrobního světa. V hrobě ležela na pravém boku, s lehce pokrčenýma nohama, tedy v poloze, jako by jen spala.

Dalším logickým krokem po odhalení hrobu altajské bylo jeho vyzvednutí a odvezení k dalším výzkumům. Jenže altajská princezna zřejmě nechtěla opustit zemi, ve které skončila svůj pozemský život. Letadlo, které převáželo mumii, začalo mít problémy s motorem, a muselo nouzově přistát a až poté doletělo do Novosibirska. Mumie byla naložena na nákladní auto, geologové jeli autobusem. Cestou měli nehodu, nikdo nezahynul, ale došlo k několika zranění.

Místní lidé poté začali tvrdit, že přírodní katastrofy, zejména silné zemětřesení, které tehdy postihlo Altaj, je důsledek toho, že byl narušen klid významné šamanky a tvrdí, že princezna by se měla vrátit do země, ve které spočívala dva a půl tisíce let. A mají možná pravdu. Nejspíš by si to přála i sama princezna.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Podaří se rozklíčovat šifry na Stonehenge?

-skm-

Obr.: Pixabay (Olya Lolé), Siberian Times, archiv autora


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit