Překvapivé zjištění – Goliáš možná vůbec nebyl obr

ARCHIV / NEJČTENĚJŠÍ / SVĚTOVÉ ZÁHADY / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 18. 5. 2021

Obří Filištín z Gathu jménem Goliáš, který byl poražen Davidem v jediném souboji, možná nebyl žádným obrem. Jak je to možné? S pozoruhodnou teorií přichází americký profesor archeologie Jeffrey Chadwick

David zabíjí Goliáše

Jak vysoký je Goliáš?

První kniha královská vypráví o souboji mezi budoucím králem izraelsko-židovského státu Davidem a filištínským Goliášem, jehož výška byla „šest loket a píď“ (1Sam, 17,4). Přes své široké použití je délková míra „loket“ velmi proměnlivá hodnota. Různé dokumenty navíc obsahují údaje, které se mezi sebou liší. Je to běžná chyba při přepisování textů, kterých bible zažila nepočítaně?

Jeffrey Chadwick, profesor archeologie a studií Středního východu v Jeruzalémském centru na Univerzitě Brighama Younga, dospěl k závěru, že nejčastější „loketní“ délka v této oblasti byla 54 centimetrů. Došel k tomu studiem starověkých architektonických struktur dávného Izraele a měřil ruiny mnoha staveb. „Píď“ potom měřila 22 centimetrů.

Chadwick věří, že Goliášova výška podle některých starověkých textů byla přibližně 2,80 metru, zatímco podle starověkých zdrojů by „šest loket a píď“ znamenalo, že Goliáš měřil asi 3,46 metru. Pro srovnání, nejvyšší z našich současníků, Robert Wadlow, byl podle Guinnessovy knihy rekordů vysoký 2,72 m.

Kde se vzaly lokty a pídě

V přednášce, kterou přednesl Chadwick studentům na American Schools of Oriental Studies (ASOR), se vědec zeptal: „Problém jsou ty míry. Odkud se vzaly? Odkud je autor toho textu mohl vzít?“

A potom uvažoval takto: Rodištěm Goliáše je starověké filištínské město Ghat. Za jeho zdmi se před Saulovým hněvem schovával mladý pastýř David. Aren Maeir (1958), profesor archeologie na Izraelské univerzitě Bar-Ilan, který vedl vykopávky v Gathu, objevil hradební zeď v severní části dolního města. Byla postavena v 10. století před naším letopočtem, „když Filištínci ovládli osadu, které sloužilo poté jako jejich hlavní město,“ jak to Chadwick uvedl v rozhovoru pro Live Science.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhady všedního dne. Kde se vzal kapesník?

„Základ kamenné zdi byl široký přesně 2,38 metru – tj. čtyři lokte a píď – v každém místě zdi o délce celkem 40 metrů,“ říká Chadwick. Poznamenal, že zeď mohla být vysoká až sedm metrů.

Jeffrey Chadwick u zdi města Gath

Chadwick usoudil, že hebrejští spisovatelé by mohli „vzít“ Goliášovu výšku ze šířky severní spodní zdi Gethy. Poznamenal, že Goliáš je jedinou osobou, jejíž přesná výška je v Bibli uvedena.

„Možná je obrazné srovnání Goliáše se silnou městskou zdí hlavního města Filištínů metaforou, kterou mohli znát ti, kteří Gath dobře znali,“ říká Chadwick.

A tak se zde zrodila tato metafora, že válečník je silný, jako zdi jeho rodného města. A také tak veliký. A obr byl na světě.

-skm-, obr.: www.incontextinternational.org, www.sciencenews.org, wikipedia

 


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit