Postavte si jaderný reaktor – doma v kůlně

ARCHIV / KURIOZITY / 15. 6. 2021

Anebo třeba v garáži. Určitě se vám povede, stačí se jen vyvarovat chyb, kterých se dopustil talentovaný mladík David Hahn. A vystačíte se s tím, co najdete ve svém okolí a v odpadu.

David Han se narodil v roce 1976 a vyrostl z něj velmi aktivní a chytrý mladý muž. Ve škole miloval chemii. Jeho nejoblíbenější knihou byla „Zlatá kniha chemických experimentů“ a jeho snem shromáždit si do jedné sbírky všechny prvků z periodické tabulky. Včetně těch radioaktivních, samozřejmě…

David s knihou, která odstartovala jeho vášeň pro jadernou fyziku

Jak vytvořit sbírku prvků

Jeho první chemické pokusy byly ještě poměrně nevinné. Například při výletech se skauty použil hořčík k vytvoření díry ve stanu, a když doma experimentoval s červeným fosforem, způsobil v suterénu výbuch a zapálil dům. Poté se musel David se svými pokusy přestěhovat na dvorek do kůlny. A právě tam se v roce 1995 pustil do stavby domácího množivého reaktoru. Jedná se o takový typ reaktoru, který produkuje více jaderného paliva, než kolik ho spotřebuje.

A kde Hahn potřebné radioaktivní palivo vzal? Vystačil si jen s demontáží nepotřebných domácích spotřebičů. Získané množství potřebných prvků bylo malé, Hahn ale nepočítal s nijak velkou spotřebou. Kromě samostudia začal Hahn také komunikovat se specialisty v oblasti jaderné energie a získal tak hned několik návodů, jak dosáhnout řízené jaderné řetězové reakce.

Malý domácí reaktor

A kupodivu to mělo jít velmi snadno, i když Hahn samozřejmě nemohl sestrojit běžný reaktor s obohaceným uranem, který pro něj byl nedostupný. Vyřešil to tedy tak, že použil radium, americium, berylium a hliník, které zabalil do hliníkové fólie. Poblíž tohoto balíčku rozložil kostky s rozdrobeným thoriem a uranem a malý domácí jaderný reaktor byl na světě. Akorát, že nefungoval. Byl příliš malý na to, aby se v něm řízená jaderná reakce začala a dál pokračovala. A mladý výzkumník, zklamaný tím, že kýžený proces ani nezačal, se rozhodl svůj reaktor zničit.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Můžeme skutečně komunikovat se zvířaty telepaticky?

Měl však smůlu. Když šel v noci zakopat použité suroviny do lesa, zadržela ho policie a když zjistila, o co jde, předala ho FBI. Kůlna spolu s radioaktivními materiály byla odborně demontována a uložena na jaderném pohřebišti. A vzhledem k tomu, že došlo k úniku radiace v oblasti, kde žilo 40 tisíc lidí, dostal David pokutu 60 000 dolarů, na kterou se musela složit jeho rodina.

Pekelný radioaktivní nepořádek

Vědci se na Hahnův pokus o cosi nového dívají s despektem. Americký jaderný fyzik Albert Giorso konstatoval, že chlapci nebylo pomoci. I když byl upozorněn na řadu chyb při konstrukci svého reaktoru, dobrých rad nedbal.

Fyzik David Kahana z Brookhaven National Laboratory uvedl, že glorifikace Hahna jako vědce je přehnaná: „Chlapec ve skutečnosti nepostavil prototyp reaktoru. Jediné, co udělal, byl pekelný radioaktivní nepořádek. Zatímco čistil radioizotopy, s nimiž pracoval, a bombardoval je neutrony, radioaktivní záření mohlo jemu i jeho okolí způsobit poškození zdraví.“

Tragický konec

Sedmnáctiletý David před kůlnou, ve které sestaví prototyp jaderného reaktoru

David byl neúspěchem experimentu velmi zklamán. Upadl do hluboké deprese, rozešel se s přítelkyní a jeho matka spáchala sebevraždu. Situaci zhoršovala skutečnost, že si ho kvůli tomuto příběhu dobírali jeho kolegové na vysoké škole. Říkalo se mu „Radioaktivní skaut“. Příbuzní a další dospělí také místo podpory chlapce jen kritizovali a připomínali toto jeho selhání při každé příležitosti.

David proto zanechal studia a odešel k námořnictvu začít nový život. Sloužil na letadlové lodi s jaderným pohonem Enterprise a dosáhl hodnosti poddůstojníka. Ve věku 31 let byl demobilizován. FBI ho ale nadále sledovala. Měli podezření, a nikoli neopodstatněné, že David chce postavit další reaktor a napsat o tom knihu.

Tentokrát byl zatčen za krádež detektorů kouře, z nichž získával americium, radioaktivní kov, který září ve tmě. I když to v daných množství nepředstavovalo žádné veřejné ohrožení, soudce poslal experimentátora poslal na měsíc a půl do vězení.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Lákavé zlaté zahrady. Jak se ale do nich dostat?

Po odpykaném trestu se Hahn k jaderné fyzice již nevrátil. Nedokázal se ale ani integrovat do společnosti, začal pít a brát drogy a v roce 2016 ve věku pouhých 39 let zemřel na předávkování. Přitom možná stačilo málo, jen trocha podpory okolí, a mohli jsme tu mít brilantního jaderného fyzika nadaného jak píli, tak představivostí. A díky němu třeba i jaderný reaktor v každé domácnosti. A kdoví, co ještě…

-skm-, obr.: www.newatlas.com, archiv autora

 

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit