Pomohli Gagarinovi do kosmu mimozemšťané?

ufo / 8. 9. 2019

V osmdesátých letech minulého století pronikla na veřejnost další informace související s dopadem údajného meteoritu do oblasti Nižnej Tunguzky v roce 1908. Sergej Koroljov, hlavní sovětský raketový konstruktér, tam podle sovětského spisovatele Vladimíra Gubareva v roce 1960 vyslal přísně tajnou expedici. Hledala snad trosky mimozemské kosmické lodi? Jistě by se Korljovovi hodily. Zvlášť, když se potýkal s jedním problémem za druhým.

Smolná série

Vývoj kosmické lodě typu Vostok pod Koroljovým vedením začal v roce 1959 a měl jediný cíl – dostat prvního člověka do vesmíru dříve, než konkurenční americký projekt Mercury. Neobešlo se to však bez potíží, v červnu 1960 se například jedna sovětská raketa zřítila hned po startu vedle rampy. V srpnu při dalším startu sice proběhlo vše podle plánu, ale kabina vypuštěná 1. prosince 1960 shořela v atmosféře. Přitom již za čtyři měsíce měl do vesmíru letět první člověk!

Koroljov kromě havárií řešil i nedostatek financí a kvalitní techniky stejně jako příkazy prvního tajemníka komunistické strany Nikity Chruščova. Navíc v té době prodělal srdeční záchvat a trpěl poruchou ledvin následkem věznění v gulagu v letech 1938-1944 za stalinských čistek. Když lékaři Koroljova varovali, že pokud v práci nezvolní, brzy zemře, konstruktér neměl na výběr. Vzápětí ho čekal další neúspěch. Raketa, která odstartovala 21. prosince 1960, se stala neovladatelnou, a o osudu kabiny, kterou nesla, nebylo nic známo. Situace začala být kritická nejen, pokud šlo o vývoj sovětské kosmické lodě, ale i o Koroljova osobně.

Tunguzská expedice

Naštěstí najednou přišla zpráva o záhadném (!) radiovém vysílači, který se ozýval odněkud z prostoru Dolní Tunguzky. Že by to byla ona ztracená kabina? Z letadla tam proto byla na padácích shozena pátrací skupina. Počasí bylo velmi nepříznivé, zemi pokrývaly čtyřmetrové sněhové závěje, teplota klesala k -40 C. Přesto se podařilo kabinu najít a její pasažér, pes, byl dokonce ještě naživu.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhada Geometrické Venuše. Koho vlastně zobrazuje?

Nyní bylo třeba kabinu dopravit ke Koroljovovi. Vážila přes dvě tuny a vrtulník z pátrací skupiny měl povolenou nosnost jen jednu tunu. Členové expedice to vyřešili tak, že kabinu přece jen pod maximálně odlehčený vrtulník podvěsili s tím, že poletí s kabinou těsně nad zemí. I za cenu toho, že v dráze letu bylo třeba vykácet stromy. Tak se podařilo kabinu úspěšně dopravit nejprve do Tury, poté do Tuchuranska a nakonec letadlem až na kosmodrom.

Mimozemská pomoc?

Byla to náhoda anebo zastírací manévr, že ona raketa havarovala právě v oblasti, kam v roce 1908 spadl tunguzský meteorit? Koroljov a jeho raketový program v té době balancovali doslova nad propastí. Již tehdy se také spekulovalo, že u Tunguzky havaroval mimozemská koráb. Proč se tedy na něj nepodívat a něco se nepřiučit?

V každém případě po této expedici došlo ve vývoji sovětských raket k významnému posunu. Následovaly úspěšné pokusy 9. a 25. března a konečně 12. dubna 1961 – start Jurije Gagarina. Světový úspěch!

Co když tedy opravdu ona expedice v domnění, že našla kabinu pozemského původu, narazila na cosi, co nepocházelo z naší Země? Proto bylo nutné onu „věc“ dopravit ke Korljovovi za každou cenu. A nakonec onen nález, pokud k němu opravdu došlo, významně pomohl sovětskému kosmickému výzkumu kupředu. Mohlo se to ale opravdu stát?

Pravdu se nejspíše nikdy nedozvíme. Sovětský svaz přece vždy tvrdil, že v kosmonautice nemá žádné neúspěchy, natož aby připustil nějakou cizí, navíc mimozemskou pomoc. A to ani půl století po této události. I dnes se, bohužel, musíme spoléhat jen na informace, které tehdy Sověti a nyní Rusové byli a jsou ochotni poskytnout. Těžko asi uvěříme, že upravování reálných faktů „ve státním zájmu“, jejich pověstné „Potěmkinovy vesnice“, které jsme bohatě zažili v minulém století, rozpadem Sovětského svazu skutečně skončilo.

Mohlo by vás ještě zajímat:  UFO, mamuti a dinosauři. V Jakutsku nic zvláštního

Václav Pavlík

Obr.: www.szen.yandex.ru, archiv autora


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit