Podle posledních studií megality přišly z Bretaně. A jsou staré až 7000 let

Světové záhady / 8. 8. 2019

Nové studie ukazují, že megality – památky, jako je Stonehenge, vytvořené z velkých kamenů v Evropě v době kamenné a bronzové – vděčí za svůj původ tajemné kultuře vzkvétající v severozápadní Francii, která se naučila používat pokročilou mořeplaveckou dovednost.

V Evropě se nachází, resp. bylo zatím objeveno, neuvěřitelné množství přibližně 35 000 megalitických památek – stojící kameny, kamenné kruhy, řady, labyrinty, dolmeny a chrámy. Většina z nich je datována do období 4500 – 2500 let př. n. l., jsou soustředěny v pobřežních oblastech podél Atlantiku a Středozemního moře a mají podobné nebo dokonce identické architektonické prvky.

Původ megalitů nebyl objasněn po dlouhá staletí. Na konci 19. a na začátku 20. století archeologové věřili, že megalitická kultura pochází z jednoho místa na Středním východě, odkud se rozšířila na západ díky stěhování jejich kněží. Později vývoj radiokarbonového datování artefaktů dovedl badatele k závěru, že koncept megalitických staveb opakovaně vznikal nezávisle na sobě na různých místech Evropy.

Archeoložka Bettina Schulz Polsson z University v Gothenburgu ve Švédsku zkoumala údaje z 11 různých lokalit, ze kterých bylo odebráno 2410 vzorků pro výzkum radiouhlíkovou metodou, s cílem pochopit směry šíření megalitických staveb po celém kontinentu.

Vědci zjistili, že nejstarší předchůdci megalitických památek byli pouze v severozápadní Francii, a to mezi lety 5061 a 4858 př. n. l. Nejstarší megalitické mohyly, stavby z kamenných desek, postavené nad zemí a pokryté kulatým nebo dlouhým překladem buď z kamene nebo zeminy, vznikly v období dlouhém 200 – 300 let kolem roku 4000 př. n. l. na severozápadě Francie, v blízkosti Středozemního moře a na pobřeží Atlantského oceánu Pyrenejského poloostrova. Tisíce megalitů byly postaveny ve Francii, na britských ostrovech a na Pyrenejském poloostrově na konci 3 tisíciletí př. n. l. a ve Skandinávii na počátku 3 tisíciletí př. n. l.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Kam zmizeli Anasaziové?

Ačkoli se nejslavnější megalitická památka – Stonehenge – nachází asi 60 kilometrů od pobřeží, Bettina Schulz Polsson připomíná, že byla postavena už ke konci megalitického období, kdy se tento koncept stal již více populárním, a megality se začaly stavět i dále od pobřeží.

Podle Paulsonové toto šíření megalitických staveb naznačuje odhalení konceptu megalitů, které postupovaly podél mořských tras od severozápadní Francie, ve třech hlavních etapách. Kromě toho, odhalení směrů šíření megalitické kultury přineslo ještě jedno významné zjištění. Jde o to, že umění mořeplavby a navigace v éře megalitů bylo pravděpodobně daleko pokročilejší, než se dříve myslelo.

-skm-

Obr.: reddit, www.bretagne-tip.de, archiv autora

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit