Po stopách čipekve – strašlivého požírače hrochů

ARCHIV / 5. 11. 2019

V údolí Konga se nachází obrovská pralesní oblast zvaná Ituri, kde se dodnes vyprávějí pověsti o těch nejneuvěřitelnějších tvorech. 

Tento prales, o rozloze, jakou má celá Francie, je plný bažin a neproniknutelných džunglí. Je obávanou oblastí i pro domorodé kmeny lovců a sběračů, např. Pygmeje, které v něm žijí a jejichž příslušníci se ani příliš nesnaží pronikat od břehů řek hlouběji do pralesy. Zato vyprávějí, že v Ituri žije něco, co oni sami nazývají čipekve. A že je to schopné skolit a sežrat i hrocha. Může na tom být něco pravdy?

V roce 1907 slavný lovec Hans Schomburg (1880 – 1967), který ve službách známého obchodníka se zvířaty Hagenbecka hodně cestoval po Africe a viděl mnoho různých zvířat na vlastní oči, poznamenal, že u jezera Bangweulu (dnešní Zambie) se nevyskytují hroši, a to i přesto, že podmínky jsou pro tato zvířata téměř ideální. Poté, co se na to zeptal Pygmejů, zjistil, že tamní hroši se stali kořistí čipekve, tvora, který je snadno pohltí. Jak vypadá? Prý jako nosorožec, jenom na rozdíl od něj má dlouhý krk.

v 60. létech 20. století pracoval v přírodní rezervaci v Kongu sovětský korespondent TASSu Kulik. Zde se setkal s biologem, který čas od času přelétal rezervaci vrtulníkem, protože hledal právě tvora jménem čipekve. Vědec řekl Kulikovi, že dlouho věřil, že čipekve je mýtus. Až do chvíle, kdy si sám všiml něčeho zvláštního ve vodě. Určit velikost spatřeného tvora bylo ale obtížné.

Nepřímým důkazem existence čipekve bylo selhání experimentu vědců se samotnými hrochy. Na břehy jezera Bangweulu byla dopravena čtyři tato zvířata se záměrem, aby zde vznikla nová hroší populaci. Stačil jediný den, aby se tři z dovezených hrochů ztratili. Přitom hroch je velké zvíře vážící až 1800 kg a v přírodě neexistuje predátor, který by dokázal takto rychle a beze stop zlikvidovat hned tři hrochy prakticky najednou.

Ceratosaurus

Zřejmě nejzásadnějším důkazem o tom, že čipekve existuje, je film natočený vědci v roce 1983 v Kongu. Trvá asi deset minut a stvoření, které je na něm viditelné, opravdu vypadá jako brontosaurus. Jenomže brontosauři byli býložravci a svými zuby by nedokázaly zabít tak velké zvíře jako je hroch. Existoval však kdysi dravec zvaný ceratosaurus, který byl brontosaurovi podobný a byl masožravý…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ostrov, kde lidé mizí beze stopy

Mohl však v konžských bažinách přežít až dodneška? Nebo jde o něco úplně jiného, třeba jeho „prostup“ z nějaké jiné časoprostorové dimenze?

-skm-

Obr.: archiv autora, www.kryptozoologie-Blog.cz, shuker-nature, youtube


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit