Pět směšných úmrtí evropských králů

ARCHIV / 12. 9. 2020

Mnoho vládců Evropy se díky svým celoživotním skutkům dostalo do historie. Ale některým se to poštěstilo jen díky jejich směšné nebo hloupé smrti. Pojďme se tedy pobavit i my. I když se říká, o mrtvých jen v dobrém.

Tohoto rytíře nesrazil protivník, ale stodola

Smrt smíchem

Martin I. byl vládcem Aragonie, dnes autonomní oblasti na severu dnešního Španělska, v 15. století proslavil se tím, že dobyl Sardinii a Mauretánii. A také se stal posledním představitelem své dynastie, jednoduše proto, že zemřel smíchy. V den své smrti, 31. května 1410, se král při večeři zeptal dvorního šaška, kde byl. Šašek odpověděl, že šel na sousední vinici a tam spatřil jelena, jak tam visí za ocas a krade fíky. Kratičká absurdní veselá historka krále tak rozesmála, že nemohl přestat se smát a udusil se.

Srazil si vaz

Francouzský král Ludvík III., jeden z potomků Karla I. Velikého, po jeho smrti a následných rozbrojích začal v zemi pevnou rukou obnovovat pořádek a rozdrtil povstání svého příbuzného Boso z Provence. Stejně tak se vypořádal se s normanskými nájezdníky. A to mu bylo sotva 18 let.

Záhy, v roce 882,ho podle dobových pramenů však stihla nečekaně smrt. Král byl sexuálně velmi chtivý a v den své smrti pronásledoval na koni jakousi dívku s jednoznačnými úmysly. Ta našla útočiště v domě svého otce, nejspíše vběhla do nějaké stodoly. Král chtěl na stále ještě cválajícím koni vjet za ní, ale narazil přitom hlavou do příliš nízkých veřejí stodoly. Spadl z koně a brzy poté zemřel.

Zchátralý trůn

Uherský král Béla I. vládl v 11. století a vyznamenal se jako král míru. Aktivně navázal kontakt se Svatou římskou říší,vymýtil pohanství v Uhersku a ustavil jeden z prvních uherských parlamentů. V roce 1063 47-ti letý král však absurdně zemřel kvůli skutečnosti, že letitý trůn se pod ním v rezidenci v Dömös zhroutil. Béla utrpěl mnoho zranění a zemřel několik dní po nehodě. Byl ale trůn opravdu tak zchátralý, anebo snad někde cosi nařízl?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Pomůže vám na migrénu starý recept z medu?

Vražedná toaleta

Edmund Ironside (čili Železnoboký) vládl Anglii na začátku 9. století si svou přezdívku vysloužil kvůli tvrdohlavému odporu, který kladl dánským nájezdníkům.Skandinávci sice část Anglie rychle obsadil, ale král Edmund jim dokázal vzdorovat a Londýn před útočníky zachránit.

Se stejnou tvrdostí ale potíral i své domácí nepřátele. Ti ho na konci listopadu 1016 nechali zavraždit tak, že když seděl na záchodě, několik lidí si ho vyčíhalo a buď ho ubodali dýkami nebo ho podle jiné verze zastřelili šípem z kuše. Jak prosté.

Příčina úmrtí – obžerství

Žravost

Adolf I. Fridrich, švédský král,byl jako vládce příliš jemný a slabý, takže všechny záležitosti, spojené se správou země de facto převzala jeho manželka, královna Louise Ulrika. Za to však rád dobře jedl, což ho také zabilo. Jednoho dne v únoru 1771 král snědl polévku, humra, kaviár, kyselé zelí a sledě. Jako dezert si dopřál čtrnáct buchet a to vše zapíjel šampaňským a teplým mlékem. Něco takového nedokázal zdolat ani královský žaludek a král záhy po jídle onemocněl a zemřel. Proč přesně těžko říct. Nicméně špetka jedu mezi tím vším by se jistě snadno ztratila.

-skm-

Obr.: httpswallhere.com, pixabay (SR HONG)


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit