Perpetuum mobile objeveno – a znovu ztraceno!

ARCHIV / Světové záhady / 19. 10. 2019

Před několika lety proletěla světem senzační zpráva, že dva irští inženýři úplnou náhodou sestrojili zařízení, které vydávalo více energie, než jí z okolí získávalo. Nezbývalo, než laboratorní přístroj začít hromadně vyrábět. Proč tedy tento zázrak nemáme už dávno doma místo elektroměru?

Podle „legendy“, která se o onom irském stroji zvaném Orbo vypráví, všechno začalo velmi jednoduše. Dva dublinští podnikatelé, Sean McCarthy a Richard Walshe, se po dvaceti letech práce pro ropný průmysl „udělali pro sebe“ a založili společnost Steoron specializovanou na „výzkum a technologický rozvoj“.

Zrodilo se perpetuum mobile

Když se na ně obrátila policie se žádosti o pomoc při stíhání zlodějů zneužívajících bankomaty, instalovali na ně miniaturní kamery, ale museli zároveň řešit i jejich napájení. Chtěli použít nějaký malý zdroj nezávislý na elektrorozvodné síti, třeba větrnou elektrárničku. Bylo však třeba zvýšit její výkon. Problému se věnoval jeden z majitelů společnosti a její spoluzakladatel Mike Daly a v roce 2003 přišel s tím, že se „děje něco divného“. Podle počítačových výstupů měl vylepšený generátor účinnost 285%. Jinými slovy, vydával téměř třikrát více energie, než ji přijímal. Vzniklo perpetuum mobile, „věčný samohyb“.

Po technické stránce ho tvoří, zjednodušeně řečeno, kolo s magnety v pouzdře, přičemž obě tyto části jsou určitým způsobem osazeny magnety. Jakmile se kolo jednou roztočí, může neomezeně dlouho pohánět cokoliv dalšího, především vyrábět i elektřinu. Nadšení inženýři svůj stroj pojmenovali Orbo a během tří následujících let do něj investovali 2,7 mil liber. Počítali, že v první fázi by jejich generátory dokázaly napájet něco menšího, rychlovarné konvice, počítače, spotřební elektroniku, a později i větší stroje, např. elektromobily, čerpadla, tovární zařízení.

Všichni tedy netrpělivě čekali na veřejné předvedení přístroje 4. 7. 2007 v londýnském Kinetica Museum. To se však nekonalo a bylo odloženo, zatím na neurčito. Což se ostatně v dějinách perpetua mobile nestalo poprvé.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Vražedná kletba. Lidská mysl ale umí i uzdravovat

Svatý grál fyziky

Jedním slovem nesmysl. Tak hodnotí perpetuum mobile seriozní věda a jeho domnělé vynálezce považuje rovnou za šílence. Inženýři ze Steoronu nebyli pochopitelně první, kdo si mysleli, že tento fyzikální svatý grál pevně drží v rukou. První dochovaný náčrt perpetua mobile pochází již ze 13. století. Navrhl ho jistý Villard de Honnecourt a domníval se, že kolo lze uvést do věčného pohybu systémem závaží anebo přeléváním rtuti. Samozřejmě nefungovalo, i když se ho později pokoušel zdokonalit sám Leonardo da Vinci a další velikáni. Postupně vznikaly konstrukce s ozubenými koly, přesypávajícími se kuličkami a nakonec i s magnety.

Nejznámější a nejtajemnější z nich se po svém americkém vynálezci nazývá Keelyho stroj. Jeho autor o něm tvrdil, že si „bere energii přímo z jádra hmoty“ a svá zařízení neustále zdokonaloval. Nejvíce, přes sedmdesát, jich vyrobil v letech 1885 – 1888 a pořádal také veřejné prezentace. Tam jeho stroje před zraky žasnoucích diváků trhaly kotevní lana, dokázaly rozžhavit železné ingoty nebo vrtaly ocel, což zcela překračovalo možnosti tehdejší techniky. John Keely ovšem odmítal prozradit, jak přesně jeho stroje energii získávají, a co hůř, až do konce života odmítal jejích komerční využití. Zemřel prakticky v bídě roku 1898 ve věku 71 let.

Keely, Tesla, Einstein, Steoron?

Takový osud akcionáře Steoronu zřejmě nečeká, jejich firma pochopitelně nestojí a nepadá s jedním nepodařeným generátorem. I když, nepodařeným… Kdyby takový generátor opravdu existoval a bylo ho možné prakticky používat v každé domácnosti, dílně či továrně, znamenalo by to technickou revoluci, jejíž celosvětové důsledky si snad ani nelze představit. Možná tedy generátor Orbo raději potkal stejný osud jako jiné stejně převratné vynálezy. Stejně jako o Keelyho strojích se vypráví o Teslových „paprscích smrti“ a jeho vynálezu umožňujícím bezdrátové rozvody elektřiny, o některých aplikacích údajné Einsteinovy teorie jednotného pole umožňující přesuny v prostoru a čase a tím i neviditelnost, o technologiích převzatých přímo z mimozemských UFO… Fantasmagorie? Jistě. Stejně jako perpetuum mobile.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Mýtická stvoření sežerou člověka zaživa. Některá

Jitka Lenková

Obr.: www.steorn.com, archiv autorky

 

 

 

 

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit