Ozvěna minulých životů jménem xenoglosie

ARCHIV / Světové záhady / TAJEMNO A EZOTERIKA / 23. 1. 2021

Xenoglosie nastává, když většinou zcela udivení lidé najednou zjistí, že jsou schopni v transu nebo i vědomě komunikovat v jazycích a nářečích, které nikdy nestudovali. Navíc jde často o jazyky, které jsou dnes neznámé a které ovládá jen několik odborníků.

Aby člověk dokonale ovládl cizí jazyk, to samozřejmě vyžaduje dlouhodobé usilovné studium. Pravděpodobnost, že bude možnost vysvětlit schopnost xenoglosie přirozenou cestou, je tudíž takřka nulová, a to zejména v případě jazyků, které se nepoužívají již stovky let.

Brány Babylonu

Lekce staré babylonštiny

Snad nejzajímavější příklad této schopnosti se týkal mladé dívky z anglického města Blackpoolu, kterou v roce 1931 ovládla osobnost babylónské ženy jménem Teleka Ventui, jež žila v období osmnácté dynastie ve starověkém Egyptě v období asi 1400 př. n. l. Dívka, vedená ve Společnosti pro psychický výzkum pod pseudonymem Rosemary, dokázala ve chvílích, kdy ji posedl duch babylónské ženy, mluvit zvláštním dialektem. Psychiatra Dr. Fredericka Wooda, který ji léčil, přivedla tato zvláštnost k tomu, že si některé z dívčiných promluv zaznamenal a poslal egyptologovi Howardu Hulmovi.

K obrovskému překvapení Hulme potvrdil, že se nejedná o žádnou vymyšlenou řeč. Odpověděl, že promluvy ukazují pozoruhodně vysoký stupeň gramatické přesnosti a obsahují mnoho archaismů, řečových figur a neobvyklých hovorových výrazů, které přísluší do dob starého Egypta. Osoba, která ovládala mozek Rosemary, musela velmi dobře ovládat nejen jazyk, ale i tehdejší zvyky charakteristické pro období faraona Amenhotepa III.

Posléze Hulme dorazil do Blackpoolu, aby si promluvil s ,,Telekou Ventui“ osobně. Položil jí dvanáct otázek, které se týkaly banálních podrobností každodenního života Babylóňanů a vyžadovaly detailní odpovědi. Jednalo se o otázky, které dokázal zodpovědět jen on sám a asi pouze deset dalších historiků na celém světě.

Dívka brilantně odpověděla na všechny otázky v jazyce starém tisíce let. Za devadesát minut pomocí hieroglyfů napsala mimo jiné také šedesát bezchybných vět. Egyptolog nebyl na pochybách, že rozmlouval s tisíce let starou duší…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Einstein a telepatie?

Vikingové i Mezopotámie

Vikingové

Tento případ však není zdaleka jediný. Například jedenáctiletý americký chlapec, pacient hypnotizéra z Kalifornie, který se zajímal o minulé životy, dokázal plynule mluvit dialektem používaným ve střední Evropě před stovkami let.

V roce 1930 zjistil newyorský lékař Dr. Marshall McDuffie, že jeho vlastní dvojčata mluví neznámým jazykem. Nejdříve se domníval, že je to jejich dětská, vymyšlená zvláštní řeč. Když však rodinu navštívil profesor starověkých jazyků, který uslyšel děti mluvit, prohlásil, že se jedná o aramejštinu, kterou se mluvilo v době Ježíše z Nazaretu.

Další případ je znám z Toronta, kde se tehdy asi třicetiletý kanadský dětský psycholog v hypnóze vrátil do období Vikingů a své zážitky namluvil na záznam ve staré severštině, tedy jazyku předcházejícímu islandštině.

Tento muž si také vzpomněl, že žil jako mladý muž v Mezopotámii v roce asi 650 před Kristem, a dokázal psát jazykem této doby. Odborníci na kulturu Středního východu z Washingtonu potvrdili, že se jedná o podobu jazyku, která se přestala používat roku 651 př. n. l. a úplně se liší od dnešní perštiny. Tito vědci nedokázali pochopit, jak se tato slovní zásoba ze Středního východu se svojí zvláštní stavbou gramatických pravidel mohla dostat do povědomí moderního muže, který navíc o historii tohoto období neměl žádné znalosti.

Vysvětlení? Zatím chybí

Ve výčtu podobných případů bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Odkud se tedy tato schopnost bere? Jsou osoby hovořící cizími jazyky posedlé dušemi dávno zemřelých, nebo se jedná o klasické případy regrese? Každopádně zatím moderní materialistická věda nenašla žádná rozumná vysvětlení…

Petr Matura

Obr.: www.medium.com, www.history.com, wikipedie

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit