Ovládnou svět šestiprstí ? Jsou šikovnější!

ARCHIV / ufo / 17. 8. 2019

Všeobecně se předpokládá, že příroda určila správný směr vývoje a že člověk se ukázal být jejím vrcholem. Když však byl proces „výroby člověka“ sotva zahájen, nejenže neexistovaly videohry, chytré telefony a postačované i jiné klávesnice, ale třeba ani tkaničky. A s tím vším se pohodlněji pracuje i jen jednou rukou, pokud je na ní o prst víc – šest místo obvyklých a původních pěti!

Jak ukazují studie, jejichž výsledky jsou zveřejněny v časopisu Nature Communications, dva lidé, kteří se narodili se šesti prsty, se s tím vším dokonale vyrovnávají. Nechtějí se přizpůsobit lidem s pěti prsty, a tak odmítli chirurgickou operaci a zjistili, že další prst může být velmi užitečný. A měli pravdu!

Bioinženýr Etienne Burdet z Imperial College London spolu se svými kolegy provedli experimenty s lidmi se šesti prsty na obou rukou – s 52 letou ženou a jejím 17 letým synem. Jejich další prsty jsou umístěny mezi palcem a ukazováčkem, a podle toho, jak se pohybují, vypadají jako druhé velké prsty.

Skenování a MRI mozku ukázalo, že šesté prsty jsou ovládány speciální strukturou mozku stejně jako jejich svaly a šlachy. V praxi to znamená, že další prsty se nepohybují v první řadě společně s ostatními, jak se domnívali někteří lékaři, ale samostatně.

Výsledky výzkumu jsou působivé – mozek šestiprstýchlidí tyto prsty navíc ovládá bez problémů. Vědce to překvapilo, protože další prsty sice znamenají vyšší náročnost, pokud jde o manikúru, ale ne zvýšení zátěže nervové soustavy.

Pokud je v našem moderním světě šestiprstost výhodou, potom jsou šestiprstí lidé jakoby mimozemšťané, kteří napadli náš svět, určený pro lidi s pěti prsty. A nejen oni.

O lidech se šesti prsty se zmiňuje už Bible ve Druhé knize Samuelově. O bytostech se šesti prsty, přišlých z hvězd, vypráví mýty mnoha národů. Děti, narozené se šesti prsty, uctívali Inkové. Šest prstů měl na každé noze francouzský král Karel VIII. (1483 – 1498). Znetvořený šestý prst měla i manželka anglického krále Jindřicha VIII. Anna Boleynová.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ze starších čísel: Oliverova cesta k naději

Obecně je šestiprstost považována za dědičně podmíněnou anomálii.Čili pokud bude opravdu evoluční výhodou, mohla by se začít v populaci šířit více. A dokonce za hodně dlouhou dobu by šestiprstí lidé vytlačili ty pětiprsté, pokud by se vše nechalo přirozenému vývoji. Co když však lidé budou toužit po šikovném prstu navíc natolik, že si ho budou sobě nebo svým dětem pořizovat na základě genové manipulace?

Optimismus nad výhodami šesti prstů brzdí britští vědci pouze tou připomínkou, že šesté prsty nemusí fungovat vždy tak dokonale jako u výše popsaného případu Potom by byly pochopitelně spíše na obtíž.

-skm-

Obr.: wikimedia, youtube, diclose.tv, maxresdefault, archiv autora


Štítky:

Mohlo by se vám líbit