Ostrov, kde lidé mizí beze stopy

ARCHIV / Světové záhady / 26. 1. 2021

Na naší planetě jsou místa, kterým je nejlépe se vyhnout. Jinak se můžete doslova rozplynout ve vzduchu. A to natolik, že se nenajde po vás ani stopa. Jedním z těchto míst je ostrov Envaitenet v jezeře Turkana (dříve Rudolfovo jezero) v Keni. Říká se mu v místním jazyce kmene el-molo, tj. „bez návratu“, a to z dobrého důvodu. Lidé, kteří skončí na ostrově, zmizí beze stopy. A zatím to nikdo není schopen rozumně vysvětlit.

Ostrov Envaitenet se nachází v jižní části jezera Turkana asi 8 km od pobřeží. Je dlouhý jen pár kilometrů. Celá oblast je pokryta sopečnou půdou a žijí zde různá nebezpečná zvířata, včetně jedovatých hadů a krokodýlů. Ale bez lidí.

Ústřední ostrov v jezeře Turkama

Série zmizení

Domorodí lidé vyprávějí o Envaitenetu opravdu strašidelné příběhy. Ostrov je prý prokletý. Podle nich se zde po mnoho let často objevovali otrokáři ze Súdánu a jedna rodina se rozhodla skrýt na ostrově, ale bylo to, jako by zmizeli ve vzduchu! Navíc lidé, kteří šli hledat nezvěstné, také beze stopy zmizeli! Poté místní obyvatelé navrhli, že se lidé stali oběťmi krokodýlů a ostrovních hadů, ale v budoucnu se začaly dít ještě podivnější věci.

V roce 1935 cestovali vědci Bill Dyson a Martin Scheflees na ostrov, aby provedli vědecké výzkumy. Ihned po vystoupení na břeh a několik dní poté vysílali světelné signály, že je všechno v pořádku. A pak signály náhle ustaly. O několik dní později sem dorazili záchranáři, a poté byl vyslán letoun, který prohlédl Zemi z výšky.

Ale vědci nikdy nebyli nalezeni. Poté se úřady rozhodly poslat na ostrov 200 domorodců. A aby souhlasili, museli jim slíbit velkou odměnu za jakékoli informace o pohřešovaných vědcích. Ale ani to však nepřineslo žádné výsledky. Bylo navrženo, že z jezera uniká podzemní plyn. Vědci se tedy mohli jít koupat do jezera, ztratit vědomí, otrávit se a utonout. Snad…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadné zmizení Benjamina Bathursta. Možností je víc

Ztratili se i domorodci

Podivná zmizení tím neskončila. O několik let později se rozhodlo usadit na ostrově několik místních domorodých rodin. Postavili chaty, zabývali se rybolovem, přivezli kozy a dokonce se občas přeplavili na „pevninu“, aby si vyměnili zboží. Po nějaké době se obyvatelé Envaitenetu přestali objevovat na břehu, tak byla na ostrov vyslána pomoc. Představte si to překvapení, když lidé, kteří dorazili, zjistili, že vesnice zůstala nedotčena, a dokonce i kozy se klidně procházely kolem chat. Ale nebyl nalezen jediný člověk.

Umístění ostrova zmizelých v jezeře Turkana

Na konci 20. století, když se pověsti o začarovaném ostrově rozšířily, se uskutečnily dvě soukromé expedice, z Holandska a Německa, ale obě zmizely, aniž by po sobě zanechaly stopy.

Záhadná zmizení se nepodařilo vysvětlit doposud. Lidem nezbývá nic jiného než opatrnost a prostě se od podivného ostrova držet dál.

-skm-

Obr.:  www.anotherafrica.com, archiv autora


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit