Odkud přišly „zelené děti“?

ARCHIV / Světové záhady / 2. 4. 2020

Tento pozoruhodný příběh se odehrál v roce 1173 v obci Woolpit v anglickém kraji Suffolk. Místní rolníci po práci na poli tam kdesi v jámě našli dvě děti, chlapce a dívku. Což by nebylo až tak divné, pokud by jejich kůže nebyla úplně zelená.

Anglicky tyto děti neuměly ani slovo, takže nemohly hned vysvětlit, kdo jsou a odkud pocházejí. Rolníci si s nimi nevěděli rady a odvedli je tedy k místnímu feudálnímu pánu Richardu de Calne. Ten nařídil děti nakrmit, ale ty obvyklé jídlo odmítly. A jen když jim byla nabídnuty fazole, doslova je hltaly.

Země věčného soumraku

O několik měsíců později se děti naučily anglicky a řekly, že přišly z místa zvaného Země svatého Martina, kde stále panuje soumrak a všichni tamní obyvatelé mají nazelenalou barvu pleti. Je důležité si uvědomit, že v okolí Woolpitu není přitom žádné místo, osada či vesnice pojmenované po sv. Martinu.

Další osud těchto dětí je zajímavý. Chlapec, který byl od samého počátku nemocný, brzy zemřel, ale dívka se dožila velmi vysokého věku. Po nějaké době její kůže získala normální barvu, nalezenkyně se vdala se a nijak se neodlišovala od ostatních lidí.

Není to pohádka

Celý příběh by mohl být považován za příběh k ukrácení dlouhé chvíle nebo rovnou za pohádku, kdyby tu nebylo jedno „ale“. O „zelených dětech z Woolpitu“ se vypráví hned ve dvou zdrojích z XII. století – v dílech Ralpha z Coggeshallu (+1228) a Williama z Newburghu (1136-1198). A to byli kronikáři, ne spisovatelé nebo dokonce pohádkáři. Kronika „Historie příběhů z Anglie“ (History of the Affairs of the English) od Williama z Newburghu, v níž je tento příběh zmiňován, je navíc považována za jeden z nejspolehlivějších zdrojů tohoto období.

Uprchlíci  z měděného dolu?

Jak tedy vysvětlit tento příběh? Během uplynulých staletí se o tajemných dětech zmiňovalo mnoho historiků, z nichž každý předložil svou vlastní verzi, pokud jde o původ dětí. Nejpravděpodobnější verzí je, že děti uprchly z měděných dolů, což může vysvětlit jejich barvu pleti. Ve středověku byla dětská práce běžná i v dolech, ale potom není jasné, jak to že děti neznaly běžné jídlo své doby.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ötzi - co nám sdělila nejstarší mumie Evropy?

Podle jiné verze děti přežívaly dlouhou dobu v hustém lese, neviděly sluneční světlo a jedly pouze lesní plody. Odvádění dětí do lesů v případě, že je rodiče z nějakého důvodu nechtěli, např. proto, že je nedokázali uživit, dnes sice známe jen z pohádek, ale ve středověku to byla realita celkem běžná.

Kronika „Historie příběhů z Anglie“

A nakonec teorie „nejdivočejší“. Co když k nám tyto děti zabloudily z nějakého paralelního časoprostoru? Ani to nelze úplně vyloučit a navíc by to vyřešilo zelenou barvu jejich kůže stejně jako neznalost běžných pokrmů jejich doby. Která z těchto verzí je blíže pravdě, není možné po tolika letech už rozhodnout. Pokud by se ovšem neobjevily nějako nové informace.

Objevily se i ve Španělsku?

Ještě zajímavější ale je, že velmi podobný příběh se vypráví o španělské vesnici Banjos v Katalánii, kde byly dvě zelené děti, chlapec a dívka, údajně objeveny v roce 1887 před vchodem do nějaké jeskyně. V tomto případě děti vyprávěly o místě, odkud přišly, jako o zemi věčného šera, kde nikdy nezasvítí slunce. Její přirozenou hranicí je nějaká velká řeka, za kterou je vidět země zalitá sluncem. Podle tohoto podání chlapec zemřel měsíc po svém objevení a dívka asi za pět let. Podle tohoto podání měly také oči obou dětí nezvyklý mandlový tvar. Krassa a R. Heinbeck se domnívají, že původní je samozřejmě anglická verze, která vešla v širší známost až v roce 1959. Zajímavý námět potom někdo využil k tomu, aby ho ještě jednou převyprávěl a případně si i něco přidal, například právě ony mandlové oči, typický znak „mimozemšťanů“. Na pravdě se tedy tento „španělský“ příběh nezakládá. O případu zelených dětech z Woolpitu však toto s jistotou konstatovat nelze…

-skm-

Mohlo by vás ještě zajímat:  Zázračná připomínka ztracené lásky. Znáte Korálový hrad?

Obr. wikipedia, www.angevinempire.org, www.messagetoeagle.com, Pixabay (Wolf Men)

 


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit