Objev století. Zlatavé koule a rtuťová jezírka pod pyramidou Opeřeného hada

ARCHIV / 18. 4. 2019

V květnu 2013 došlo v podzemí pyramidy Opeřeného hada v Teotihuacanu v Mexiku k senzačnímu objevu. Do dosud člověku nepřístupných a tudíž neprozkoumaných prostor se protáhl malý výzkumný robot nazvaný Tlaloc II-TC a archeologové jeho prostřednictvím nahlédli do míst, která zůstávala skryta lidskému zraku stovky, ne-li tisíce let. Čekalo je tam obrovské překvapení.

Původní záměr mexických archeologů byl velmi jednoduchý – pomocí robota proniknout úzkým tunelem objeveným v roce 2005 pod Pyramidu Opeřeného hada (Quetzalcoatla) a zmapovat tamní podzemní prostory. Archeologové předpokládali, že se bude jednat o jednu komoru, možná pohřební. Během několika měsíců výzkumu však robot objevil a zmapoval tři dosud zcela neznámé podzemní prostory.

Zlatavé koule pod pyramidou

Tlaloc na průzkumu

Největší zájem veřejnosti samozřejmě vzbudilo oznámení o nálezu několika stovek zlatých koulí o průměru 2.5 – 12,5 cm poházených na zemi v jedné z těchto komor. Archeolog Jorge Zavala z mexického Národního institutu antropologie záhy vysvětlil veřejnosti, že koule nejspíš jen vypadají jako zlaté. Zároveň však zdůraznil, že se jedná o zcela unikátní nález, který nemá ve světě obdoby, a že archeologové sami nevědí, co si o tom všem mají myslet.

Další výzkumy potvrdily, že zlatavý povrch koulí způsobuje nerost zvaný jarosit, který vzniká oxidací pyritu, nerostu známého jako kočičí zlato. Jarositem byly pokryty také stěny komory, čili i ty kdysi dávno pokrýval pyrit. Koule a stěny musely v době svého vzniku zářit jako zlato. Pokud by samozřejmě alespoň existoval světelný zdroj, který by na ně bylo možné namířit. Dnes je podzemí pyramidy ponořeno do naprosté tmy a robot je proto skenoval pomocí infračervených paprsků.

Archeologové před unikátním nálezem stojí spíše v rozpacích, než aby se s nadšením vrhli na jeho průzkum. V každém případě se dodnes nepodařilo rozšířit vchod do podzemí pyramidy natolik, aby se ke zlatavým koulím dostal nejen robot, ale také lidé. Nevíme proto, kolik koulí, lépe řečeno kulovitých objektu, protože nejde o dokonalé koule, se v podzemí skrývá. Nevím, co se skrývá pod jejich povrchem. Opravdu pyrit? A jenom pyrit? Co když jsou vyrobeny z několika různých vrstev? Co když jsou duté? Jak byly vyrobeny? Neskrývají nějaké poselství? Jak to, že se našly jen tady, a nikde jinde? A proč byly vyrobeny z pyritu, když, jak známo, středoamerické předkolumbovské civilizace nedostatkem zlata opravdu netrpěly. Snad proto, že pyrit obsahuje železo a má tedy úplně jiné fyzikální vlastnosti, než zlato? To všechno jsou otázky, které si archeologové kladou, ale zároveň se je jaksi obávají dalším výzkumem zodpovědět.

Pyramida Opeřeného hada

Sošky nalezené pod pyram

Pohled do nitra pyramidy

 

Mohlo by vás ještě zajímat:  Šokující náhody: Dokazují existenci nezvratného osudu?

Výzkum podzemí pyramidy ale také stále není u konce. Kromě zlatavých koulí robot v podzemních komorách objevil masky zdobené křišťálem a jadeitem a keramiku starou přibližně dva tisíce let. Alespoň podle ní můžeme usuzovat, kdy byly tajemné koule do podzemí uloženy. Vyrobeny však mohly být i o mnoho let dříve a také někým úplně jiným, než staviteli pyramidy.

Nelze se divit, že archeologové nad interpretací i dalším výzkumem záhadných koulí z podzemí Pyramidy Opeřeného hada váhají. Co když by si museli přiznat, že historie Teotihuacanu, a možná nejen jeho, se odvíjela úplně jinak, než jak si dosud představovali? A možná i s přispěním nějaké jiné civilizace, ať už pozemské nebo mimozemské, o jejichž existenci zatím jen spekulujeme.

Zatím objevené prostory pod pyramidou -pohled seshora

Tunel pod pyramidou

Tím však není objevům konec. Další výzkumy v roce 2017 v podzemí odhalily díla zpodobňující mapy, kde jsou řeky a posvátná jezera znázorněny rtutí, samozřejmě tekutou, zelenavě svítící sošky a stopy, které naznačují, že někdo někdy podzemím vlekl cosi velmi těžkého. Archeologové, kteří ve výzkumu podzemí pod pyramidou dále pokračují, se ani neodvažují hádat, co to všechno dohromady vlastně znamená. Jistě ví jenom jedno –  zcela určitě jde o objev staletí. Na co ještě narazí?

 

 

Jitka Lenková

foto: Ancient Origins, Daily Mail, The guardian, NBC News


Štítky: , , , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit