Novověký vynález v dávné Indii? Možná, že ano

DĚSIVÉ LEGENDY / Světové záhady / Záhady / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 13. 2. 2021

Indický badatel v chrámu Angkor Vat v Kambodži objevil na jednom reliéfu podivný výjev.

Při návštěvě chrámu Angkor Vat indický průzkumník Praveen Mohan zkoumal basreliéfy na stěnách. Je možné, že poté, co byly už tisíckrát zkoumány nejrůznějšími vědci, najít na nich něco nového?

Celá zeď se záhadným reliéfem vypadá takto

Reálně zobrazené pronásledování

Chrám, o kterém je řeč, je zasvěcen bohu Višnuovi, jenž je považován za nejvyšší božstvo ve vaišanavské tradici hinduismu. Jelikož je chrám zasvěcen Višnuovi, je zcela logické, že reliéfy zobrazují jeho život na Zemi a některé jeho zajímavé činy zachycující v mytologii.

I když je stále možné polemizovat, zda jde o legendy nebo útržky skutečné historie, vraťme se k chrámu a úžasnému nálezu mezi basreliéfy.

Indický badatel dokázal zjistit, jaké činy jsou zde popsány. Ve stručnosti jde o to, že bůh Višnu vzal nebo ukradl Indrovi posvátný strom, zvaný Parijatha a poté s ním odletěl někam do vesmíru. Reliéfy zobrazují scénu Indrovy snahy zadržet Višnu. Višna je zobrazen na horních částech reliéfů, což odpovídá výšce jeho letu, a Indra se svými podřízenými na nižších částech vyobrazené, což odpovídá tomu, že byl ve chvíli, kdy Višnu pronásledoval, níže než on.

Podivné zařízení

A nyní se podívejme na onen nález, který je dost udivující. Jeden z podřízených boha Indry má u sebe zařízení připomínající moderní dalekohled, ačkoli basreliéfy byly vytvořeny nejméně před 900 lety. Mohou však zobrazovat události, které se odehrály ještě před dalšími tisíci lety. Ovšem nikdo není schopen říci, kdy.

Všimněte si, že předmět je umístěn nad ústy a nosem dotyčného, což znamená, že je určen pro oči. Ale co je nejdůležitější, vzhledem k samotnému zobrazenému mýtu, tento předmět dokonale zapadá do jeho koncepce.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Mýtická stvoření sežerou člověka zaživa. Některá

To znamená, že člověk za pomocí optiky sleduje to, co se odehrává na nebi. Třeba se snaží najít stíhaného boha v nebeském závodě. Zní to fantasticky? Ano.

Připomeňme, že dalekohled vznikl oficiálně v roce 1608, kdy jej patentoval holandský optik Hans Lippershey, a o rok později ho zdokonalil Galieo Galilei a s jeho pomocí poprvé pozoroval Jupiterovy měsíce.

Co drží postava na basreliéfu nevíme. My se takto díváme dalekohledem

Zatímco chrámový komplex Angkor Vat v Kambodži vznikl v 12. století jako hlavní město a královské ceremoniální centrum. Tedy celých 300 let před vznikem dalekohledu. Budou se přepisovat učebnice?

-skm-

Obr.: www.senrokumon.com, archiv autora

 

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit