Novoroční magie. Co nás čeká v novém roce a jak si přičarovat to dobré?

ARCHIV / 26. 12. 2019

 

Kdo by si nepřál vědět, co ho příští rok čeká. Zlomové datum 1. ledna přímo vybízí k několika jednoduchým věštbám, které může provést doslova každý. Zároveň je však žádoucí se i ledasčehos vyvarovat.

V zásadě a hlavně platí staré pořekadlo: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Měli bychom i tedy po celý den dávat pozor, zda děláme opravdu to, co bychom rádi dělali i v příštím roce. A pamatujme na to, že veškerá novoroční magie začíná vlastně už předchozí den, tedy na Silvestra, jakmile udeří půlnoc.

Novoroční noc

Pokud se cestou ze silvestrovských oslav ocitneme po půlnoci někde venku, všímáme si, jaká je noc. Když světlá a tichá, bez deště a větru, znamená to dobrý rok. A kdyby se chtěl někdo oženit, nic snazšího, než této noci poslouchat, odkud zaštěká pes a potom se vydat tím směrem, protože právě tam nalezne svoji vyvolenou.

Štěstí, zdraví, hojnost

Jak si přejeme, abychom se ráno celý rok probouzeli, tak se musíme vzbudit už na Nový rok, bez ohledu na to, jak bujaré bylo silvestrovské veselí. Nezbývá, než konec roku slavit umírněně, anebo se smířit s tím, že se nám nebude vstávat zrovna lehce. A co dál?

  • Velkou pozornost věnujeme oblečení – co budeme nosit na Nový rok, zůstane nám celoročně.
  • Kdo chce být příští rok šťastný a bohatý, měl by k obědu pojíst čočku, která podle zásad sympatické magie představuje vlastně spoustu malých penízků, které máme bezpečně u sebe a nikdo nám je už nevezme.
  • Podobným symbolickým jídlem značícím hojnost je také ovar či alespoň kousek vepřového. Tato rada vychází z dříve obecné víry v to, že štěstí přináší právě prasečí rypáček, a proto by se měl objevit na novoročním stole.
  • Naopak by se nemělo nepodávat k jídlu nic pernatého, aby štěstí „neuletělo“, zajíc, aby „neuteklo“, a ryby, aby „neuplavalo“.
  • Z domu se také nesmí nic vynášet, aby to příští rok nechybělo.
  • A když se něco přes všechnu opatrnost rozbije, bude celý rok takto „rozkřapaný“.
Mohlo by vás ještě zajímat:  Výbuch supernovy postavil člověka ze čtyř nohou na dvě. Nová éra začala

K méně příjemným zvykům patří novoroční koupel ve sněhu nebo ledové vodě, ideálně někde venku a tekoucí. Kdo ji však přetrpí, zajistí si pevné zdraví, takže se mu ta chvilka trápení bohatě vyplatí.

 

Jaké bude počasí?
Nový rok je dnem velmi příhodným k věštění všeho druhu, přičemž zvláštní pozornost se věnuje zejména počasí. V zásadě opět platí, jaké bude počasí na Nový rok, takové nás čeká v celém příštím roce.

K tomu novoroční červánky značí jenom „slotu, nečas a také drahé obilí“ malou úrodu předznamenává také jíní na stromech. Déšť na Nový rok déšť hrozí na Velikonoce sněhem, naopak hezké počasí věští dobré žně, doslova „svíti-li slunce, než sedlák čtyři koně okšíruje, tak o žních i každý nedbalec suché obilí sklidí“. Jíní na stromech naopak značí malou úrodu.

 

A dále také platí:

  • Když jako první toho dne vstoupí do domu dítě, je to dobré znamení.
  • Připadne-li Nový rok na středu (jako letos) bude nový rok příznivý, hodně vína, ale žádný med.

 

Datem, kdy se vánoční a novoroční svátky uzavírají, je 6. leden – Tři králové. Toho dne je třeba proti očarování je vysvětit chlévy a podkuřovat dobytku, aby nemohl být očarován, a proti ohni se mají vykropit všechny místnosti v domě svěcenou vodou.

 

Připadají vám všechny tyto magické úkony, pověry a pranostiky nesmyslné a přesto se jimy budete, aspoň částečně řídit? Vůbec si to nevyčítejte. Všechny přelomové dny, a to Silvestr a Nový rok určitě jsou, se vždy spojovaly s určitými obřady, protože v našem nejistém světě dávají jistotu. A kdo si je jistý, tomu se daří vždy lépe, než nejistému – takže nakonec všechna ta novoroční kouzla opravdu fungují.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Nejdokonalejší stavby světa

Jitka Lenková

Obr.: autorka, wikimedia.commons, .sewingpartsonline.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Štítky:

Mohlo by se vám líbit