Nové objevy v Údolí smrti v Jakutsku. Byly to plazmoidy?

ARCHIV / Světové záhady / 28. 5. 2019

Záhadná lokalita zvaná Údolí smrti (Eljuju Čerkečech) se nachází na Sibiři, asi 200 km severovýchodně od města Mirnyj v republice Sacha v Jakutsku. Pověsti o zdejších podivných jevech a dokonce kovových zvonech ukrytých pod zemí stále lákají k dalším výzkumům. Pátrání v odlehlé sibiřské krajně však není úplně jednoduché, co případná expedice nemá s sebou, to tam nenajde, a hrozí i nebezpečí ze strany divoké zvěře, zvláště pak vlků, medvědů a rosomáků, lasicovitých šelem dosahující váhy až 25 kg známých svou urputností a zuřivostí.

Zatím poslední badatelská výprava se sem vydala v roce 2015. Zúčastnili se jí Jevgenij Trošin – iniciátor a organizátor expedice, ufolog a badatel, autor programu „Deník cestovatele a pilot Sergej Ananov. Ve dvoumístném Sergejově vrtulníku „Robinson-22“ badatelé obletěli celou rozsáhlou oblast obklopující Údolí smrti. V tajze, v prostoru asi 200 km severozápadně od řeky Olgujdach výzkumníci našli kruhové ploché kamenité kopečky. Podle prvního průzkumu jsou značně podobné tajemnému Patomskému kráteru, ale na výšku mají pouze asi 15 metrů. Výška vyvýšených částí Patomského kráteru, zvláštní geologická struktury neznámého původu ležící asi 700 km východně od místa známé tunguzské exploze, činí 70 metrů.

„Kameny, ze kterých jsou kopce v Údolí smrti, byly zřejmě vyvrženy z velké hloubky,“ řekl Jevgenij. „Podle názoru doktora fyzikálně matematických věd Olchovatova byl i tzv. Tunguzský meteorit vlastně vyvržením plazmy z nitra země ze zlomu v zemské kůře. Místem jejího výronu byl právě Patomský kráter. Předpokládáme, že tyto kopečky vymrštěné suti, mohou být místy, odkud vylétaly menší plasmoidy. Jeden z nich byl pojmenován Čulymský bolid v roce 1979. Podle této verze, pokud plasmoidy vylétaly odtud i dříve, z těchto pozorování ohnivých koulí mohly vzniknout jakutské mýty o ohnivém bohatýru Njurgun Bootur Střelhbitém, odlétajícím z hlubin země k dalšímu boji s Abaasy.“ (Český překlad jakutských mýtů vyšel v knize: „Oloncho o Ňurgunu Booturovi: Mytologický epos jakutských šamanů“, CAD Press, Bratislava, 2012)

Jsou kovové „kotle“ jen vrchní části větší podzemní stavby?

Jevgenij Trošin při svém výzkumu navázal na výpravu známého českého badatele Ivana Mackerleho (1942-2013), která se uskutečnila v roce 2006 a je dodnes považována za unikátní. Čeští badatelé se tehdy vydali do Jakutska, aby tam našli tajemné „kotle“ – zvláštní kovové struktury, postupně zapadající stále hlouběji do země. Za pomoci snímkování obrovské oblasti z motorového padáku byla dvě tato místa skutečně nalezena a pak přímo na zemi i prozkoumána. O expedici byla napsána spousta článků a vznikl také film „Plavba do Údolí smrti“ (více na webu Ivana Mackerle – www.mackerle.cz).

Patomský kráter

Českým badatelům tehdy trvalo několik let, než soustředili všechny podklady a potřebné údaje a než sehnali potřebná povolení do v podstatě dříve zakázaného prostoru. Ani pro místní obyvatele to není bez problémů. Připomeňme i to, že zde byly v 60. a 70. letech 20. století odpáleny 3 jaderné bomby, a to pro průmyslové účely. Jak poznali i čeští badatelé, jakýkoliv zdravotní problém může být bez rychlé zdravotnické pomoci fatální. To jakýkoliv výzkum v této oblasti nesmírně komplikuje.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Muchomůrka, létající sobi, Santa Claus a staročeský kuba. Tajemné cesty vánoční symboliky

Najdou se další odvážlivci a zjistíme konečně, jak to je s oněmi kovovými kotly? Sibiř si svá tajemství dobře chrání…

-skm-

Obr.: AE News,  Expedice-olgujdach, HelioNews.Ru, youtube


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit