Neuvěřitelný příběh Billyho Milligana – 24 osobností v jedné hlavě!

ARCHIV / 17. 9. 2019

Možná někteří čtenáři viděli film „Rozpolcený“ (Split – USA, Japonsko, 2016). Hlavní postavou je zločinec, který trpí duševní nemocí, má 24 osobností, a všechny se dostanou do jediné hlavy. Pokud si myslíte, že tento film je čistá fantazie, pak se mýlíte. V historii se objevil případ, kdy člověk měl 24 osobností v jednom vědomí. Je to těžké, ale je možné s tím žít. On to dokázal. Jméno tohoto neobvyklého muže bylo – Billy Milligan.

Začneme nemocí, která se nazývá disociativní porucha osobnosti. Uvnitř vědomí se může vytvořit nová osobnost a ta může čas od času převzít kontrolu nad tělem. Jak hovoří statistiky – v Evropě a Severní Americe trpí poruchou osobnosti přibližně 1 až 5 procent populace. Pacient má kromě své vlastní nejčastěji jednu nebo dvě další osobnosti. Ovšem 24 osobností je šílená výjimka ze všech možných učebnicových pravidel.

Jaký byl příběh Billyho Milligana? Narodil se 14. února 1955 se na Floridě narodil chlapec jako druhé dítě ze tří. Děti v pořádku vyrostly, i když jejich dětství nebylo bezstarostné. Otec často pil a rodinu svírala beznaděj a marnost. Když otec spáchal sebevraždu, byly chlapci jen čtyři roky. Ve věku pěti let se v jeho mysli usadily tři osobnosti – byl to Sean, pak dívka jménem Christine a další chlapec bez jména.

Matka se přestěhovala s dětmi do Ohia, kde se znovu provdala, a to za Chalmera Milligana, po němž Billy dostal své nové příjmení. Ale všechno se zase pokazilo. Po svatbě Milligan svou ženu neustále bil a znásilňoval děti a neminulo to ani Billyho. Každý rok se mu v hlavě utvářelo stále více nových osobností – ženy, děti i dvojčata. Když dospěl, nemohl si najít práci a nedokázal si ani uspořádat svůj život alespoň v nějaké oblasti. Jediné místo, kde dokázal projít „přijímacím pohovorem“, bylo místo osobního strážce u drogového dealera, a Milligan u něj skutečně také tako nějakou dobu pracoval.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Muchomůrka, létající sobi, Santa Claus a staročeský kuba. Tajemné cesty vánoční symboliky

V roce 1975 jedna z Milliganových osobností provedla loupež, a šla za to do vězení, samozřejmě v Milllihanově těle. Ten k tomu jen upřímně řekl: „To jsem nebyl já.“

V roce 1977 byl Milligan propuštěn a poté byl znovu zatčen. Tentokrát se pokusil znásilnit studentky univerzity v Ohiu. Je zajímavé, že jedna z jeho obětí během výslechu řekla, že násilník jednal jako tříletá dívka. V Milliganově bytě policisté našli spoustu zbraní, a to byl důvod jeho dalšího uvěznění.

Při vyšetřování tohoto případu Milliganovo velmi podivné chování neušlo pozornosti a následovalo psychiatrické vyšetřování. První diagnózu, kterou mu odborníci přiřadili, byla samozřejmě schizofrenie. Až později se dostali ke té správné diagnóze nazvané „porucha mnohočetné osobnosti“. A nyní se už jeho obhájce mohl zaradovat, protože bylo vědecky zjištěno, že Milligan nemůže být zodpovědný za to, co dělaly jiné osoby. V roce 1978 byl Milligan předán k povinné léčbě a následujících deset let pobyl v psychiatrické léčebně.

Přes veškerou odbornou péči se v něm ale neustále objevovaly nové osobnosti, které tu dříve nebyly. Tou dvacátou čtvrtou se stal tzv. Učitel, takové vševidoucí oko v hlavě, které ví všechno o každé vnitřní osobnosti a může je dokonce organizovat. Lékaři proto nejvíce mluvili právě s Učitelem, protože jim pomáhal. Díky tomu lékaři odhalili celý vnitřní Milliganův svět a našli způsob, jak by mu mohli pomoci. V roce 1991 byl Milligan z léčebny propuštěn, v polovině 90. let se přestěhoval do Kalifornie a otevřel kinostudio, ale brzy toto podnikání opustil. Bez dalších vážnějších problému potom dožil v Columbusu v Ohiu, kde 12. prosince 2014 zemřel v necelých šedesáti letech na rakovinu.

-skm-

Obr.: www. lacaf.org, www.sprawnypo40.pl, wikipedia


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit