Neurážejte koně, budou si to pamatovat!

SVĚTOVÉ ZÁHADY / 24. 9. 2020

Koně dříve patřili do života téměř každého člověka, dnes mají to štěstí blíže se s nimi seznámit jen jejich nadšení příznivci. Co o nich možná nevíte?

Výstavní arabský kůň

Arabští koně

Koně jsou krásní všichni, ale nejúžasnější jsou arabští koně, nejstarší plemeno koní na světě, jehož počátky se datují do poloviny 3. tis. př.n.l. Od jiných plemen je snadno odlišíte podle toho, protože má vysoko posazený ocas a jedinečný tvar hlavy s typickou prohlubní mezi nozdrami a očima (tzv. štičí hlava). Jejich žebra jsou širší, silnější a hlubší a oproti jiným plemenům jich mají o pár méně. Mají také méně obratlů. Bez odpočinku mohou běžet více než 160 kilometrů.

Koňské maso

Maso koní je ve většině zemí pochoutkou již po staletí. Jednou z těchto zemí je Francie, kde milují nejen koňské maso, ale také koňský mozek a srdce. Lidé také jedli koně v dobách nouze a během válek, kdy sloužili jako důležitý a levnější zdroj bílkovin. V době míru a dostatku jedli lidé koňské maso jedli jednoduše proto, že jim chutnalo. Největšími vývozci koňského masa na světě jsou Velká Británie a USA.

Podkovy

Že lidé kovají své koně, ví každý. Málokdo ale ví, že účelem této „boty“ není jen ochrana kopyt tvořených rohovinou, která na tvrdých površích trpí. Kromě toho ale také podkovy zlepšují přilnavost kopyt koně k povrchu a poskytují jim další odpružení, stejně jako naše sportovní obuv. A není jen jedna univerzální podkova, ale používá se jich více druhů, např. přírodní vyvažovací, které podporují právě ono zmíněné odpružení, korekční anebo ultralehké hliníkové podkovy pro závodní koně.

Paměť koně

Pokud jste se někdy smáli koni s legračním jménem nebo se dokonce smáli koni poté, co otočil hlavu, pak si kůň pamatuje takovou urážku po celý život. Studie, provedená v roce 2010 prokázala velmi zajímavá fakta o inteligenci koní, zejména o jejich paměti. Kromě správného porozumění našim slovům je jejich paměť funguje spíše jako paměť slonů, tj. dlouhodobě. Pokud se však ke koni budete chovat laskavě, bude si to pamatovat také po celý život.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ufolog a záhadolog MILAN BANÁŠ: „Lidé jsou jako hloupé stádo ovcí..."

-skm-

Obr.: clipart-library.com, youtube, www.animalhow.com/

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit