Neobvyklá smrt mistra triků Harry Houdiniho

Magie / Různé / Světové záhady / 15. 9. 2020

Během svého života byl tento člověk považován za kouzelníka a čaroděje. Harry Houdini uměl projít zdmi, vystoupit z hrobu, osvobodit se z pout, vyjít z hlubin moře, uniknout za 15 minut z vězení a ještě mnohem více. Jak je to možné?

Houdini před jedním ze svých vystoupení

Sám Houdini přitom vždy popíral existenci nějakých svých nadpřirozených schopnosti a dokonce rád sdílel tajemství svých, i těch nejsložitějších triků.

Eric Weiss, jaké bylo jeho pravé jméno, se narodil 24. března 1874 v Budapešti. Po čtyřech letech se jeho rodina přestěhovala do Spojených států. Rodiče žili v hluboké chudobě a mladý Eric slíbil matce, že až bude velký, bude bohatý.

Svůj slib dodržel

Již ve třinácti letech se vydal na své první turné s putujícím cirkusem, kde předváděl své první triky.

V 16 letech si přečetl knihu vzpomínek iluzionisty Udena, a rozhodl se na jeho počest převzít jeho pseudonym, mírně pozměněný na Houdini.

Houdiniho triky byly velmi nebezpečné a očité svědky často šokovaly. Jednu zimu tak Houdini v poutech seskočil z mostu do díry vysekané v ledu. Ve snaze osvobodit se strávil asi čtyři minuty pod vodou a všichni přítomní byli už přesvědčeni, že je iluzionista mrtvý. Ale v poslední chvíli se Houdini uvolnil a vyklouzl ven. Jindy unikl z hrobu, kde byl pochován, rovněž spoutaný. Když mu už začal docházet vzduch, poté, co překonal svůj strach, se Houdini také dokázal dostat na povrch. A takových úniků předvedl celou řadu.

Navštívil i Rusko

Na začátku 20. století cestoval velký iluzionista po celém světě. Navštívil dvakrát Rusko v roce 1903 a 1908. Zde unikl z vězení Butyrka z cely smrti. Jak sám Houdini později řekl, hlavní klíč, s nímž otevřel zámek, mu jeho manželka potají předala z úst do úst během polibku na rozloučenou.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Z praxe vědmy: Není prokletí jako prokletí!

Houdiniho dalším koníčkem bylo odhalování všech druhů podvodných šarlatánů, hrajících si na spiritisty, vyvolávače duchů, média a podobně. Přesně zopakoval všechna jejich představení nejen na pódiu, ale také je popsal v několika knihách, které za svého života vydal.

Důvodem Houdiniho averze vůči šarlatánům byla seance, během níž mu bylo slíbeno, že mu bude umožněno kontaktovat zesnulou matku. Když Houdini nachytal médium při podvodu, zuřil. Následně díky Houdiniho odhalením mnoho šarlatánů a médií přišlo o práci a někteří byli dokonce soudně usvědčeni z podvodů.

Smrtelná nehoda

  1. října 1926 chtěl jeden z fanoušků zkontrolovat, zda jeho idol vydrží silný úder do žaludku, jak vždy Houdini tvrdil, a bez varování jej udeřil. Rána způsobila prasknutí slepého střeva, což mělo za následek iluzionistovu smrt o několik dní později. Tak náhlé a neobvyklé úmrtí potom vedlo ke podezřené, že Houdini byl otráven. Pitva však provedena nebyla.

Vzpomínka na tohoto velkého muže však přetrvala dodnes ve filmech a knihách, které se o něm stále natáčejí a vydávají a v roce 2015 byla zřízena dokonce cena Harryho Houdiniho.

 

-skm-

Obr.: www.deviantart.com, www.telegraph.co.uk, www.history.hnonline.sk


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit