Nejpodivnější teorie o pyramidách. Víte, které to jsou?

Světové záhady / Záhady / 28. 9. 2019

Starověké egyptské pyramidy – jedna z největších historických a světových záhad. Až dosud není ještě úplně jasné, kdo a jakým způsobem je postavil, a jaký byl jejich původní účel …

V této souvislosti se objevilo mnoho nestandardních a dokonce konspiračních teorií, z nichž některé vypadají naprosto fantasticky.

Pyramidy postavili Atlanťané

Důkaz podává Herodotos, který popsal určité „ztracené město“. Podle této hypotézy se přeživší ze zatopené Atlantidy přestěhovali do Egypta, kde začali stavět pyramidy. Měli kulturologický účel – byly to památky na ztracený kontinent, vlast Atlanťanů…

Pyramidy nebyly hrobky, ale oltář

Za nejstarší z egyptských pyramid, jsou považovány za pozůstatky stupňovitého pyramidového komplexu v Sakkáře. Komplex byl postaven kolem roku 2650 př.n.l. na základě nařízení faraona Džosera (tento název znamená „Svatý“), druhého faraona třetí egyptské dynastie, který vládl kolem roku 2635–2611 př.n.l. Stavba byla svěřena slavnému architektovi Imhotepovi.

Imhotep je považován za tvůrce pyramidálních forem v architektuře. Navrhl stavět na kamenné mastabě (arabsky „lavice“ – obdélníková struktura, která měla sloužit jako faraonova hrobka), další tři menší mastaby, z nichž by se hrobka stala čtyřstupňovou pyramidou. Velikost její základny byla 125 × 215 × 115 metrů. V budoucnu se počet schodů zvýšil na 6 a stavba dosáhla výšky 61 metrů.

Kroky, jak vědci věří, měly symbolický význam – faraon po své smrti po nich měl vstoupit na nebesa… Připomeňme, že staří Egypťané nedělali nic, aniž by se nepodívali na božské síly. Takže Džoser chtěl usnadnit svůj přechod do jiného světa a ukázat svůj vztah s Bohem, a proto plánoval postavit oltář uprostřed egyptské země…

Astronomické observatoře

Toto je velmi běžná teorie o pyramidách. Faktem je, že pyramidy jsou přesně orientovány na světové strany. Také úzké kanály směřující z Cheopsovy pyramidy by mohly mít astronomický účel. Existují i spekulace, že tři pyramidy v Gíze kopírují na Zemi pás Oriónu na nebi, ale jde jen o podobnost. Úhel rozmístění hvězd neodpovídá pozemskému umístění pyramid ani dnes, ani před tisíci lety, kdy byly pyramidy postaveny.

Mohlo by vás ještě zajímat:  V Bajči na jižním Slovensku přistáli mimozemšťané!

Navigační stanice

Alespoň to říkají o Velké pyramidě v Gíze francouzští badatelé A. de Belizal a L. Shomer. Ti vyslovili názor, že by mohly existovat kopie pyramidy, které byly jakýmsi starodávnými přijímači. Ty by byly instalovány na lodích, a zachycovaly by „signál“ z Velké pyramidy, a tak by pomohly námořníkům držet kurs k cestě do své vlasti. Toto je však nejvíce neprokázaná a zmatená teorie o pyramidách.

Pyramidy byly sýpky

Tuto hypotézu vyslovil středověký mnich jménem bratr Bernard. Nějak se mu podařilo vycestovat do Egypta, odkud se vrátil, pevně přesvědčen, že pyramidy byly původně určeny pro skladování obilí. Jako důkaz, bratr Bernard připomněl příběh z Bible: Josef předpověděl hladomor v Egyptě a radí faraonovi, aby postavil věže, ve kterých by bylo možné skladovat zásoby potravin… Je to zvláštní, že tato velmi prozaická teorie původu pyramid zůstává stále velmi populární.

Energetická centra

Starověcí Egypťané pravděpodobně věděli, jak soustředit kosmickou energii. To byl účel pyramid. Proč byla potřeba energie z vesmíru? Možná to potřebovali faraoni, aby žili věčně a živili se energií z pyramid…

Majáky pro mimozemšťany

Tuto verze zastávají ufologové. Pyramidy stavěli ne lidé, ale mimozemšťané. Sloužily jim jako orientační body pro přistání mimozemských lodí … A, mimochodem, je možné, že tyto „cizí majáky“ fungují dodnes.

Informační úložiště

Britský matematik John Legon navrhl, že obrovské množství informací nashromážděných za celou existenci civilizace v době výstavby pyramid bylo „zašifrováno“ do samotné podoby staveb. Tuto hypotézu se mnozí pokoušeli potvrdit různými výpočty a číselnými souvislostmi.

Teorie říká, že tvůrci pyramid předpokládali – i když naše egyptská civilizace zahyne, takové nádherné stavby určitě přežijí a představitelé nových civilizací dokážou rozluštit starověké poznání…

-skm-

Pozn. red.: Možná si vzpomenete na jinou teorii! Napište nám o ní!

Mohlo by vás ještě zajímat:  Mimozemšťané mezi námi. Jsou to hlenky?

Obr.: history.com, wikimedia commons, Childs of Atlantis, Daily Express


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit