Nečekané překvapení – pyramida v Indonésii skrývá prastarý chrám

Světové záhady / 22. 10. 2019

Na vrcholku hory Padang v Západní Jávě stojí stavba, která je významnou archeologickou památkou. Byla objevena na počátku 19. století a obsahuje řadu starých kamenných sloupů. Ale svažitý kopec pod ním není součástí přírodní krajiny – vědci teprve nedávno zjistili, že byl vytvořen lidskýma rukama.

„To, co bylo dříve považováno pouze za úpravy povrchu, byl omyl – je to  obrovská struktura,“ řekl Andang Bakhtiyar, nezávislý geolog z Indonésie, který kontroloval jádrové vrtání a analýzu půdy.

Struktura, podobná pyramidě, zůstala skryta díky tomu, že byla pokryta vegetací. Proto se podobá kopci, který má na vrcholku odhalený megalit.

„Ačkoli ukrytá struktura může vypadat jako pyramida, liší se od podobných pyramid, postavených například starými Mayi,“ řekl Dini Hillman Natavija, hlavní výzkumný pracovník projektu. Zatímco mayské pyramidy jsou souměrné, tato struktura je protáhlá, s půlkruhem vpředu.

„Je to jedinečný chrám,“ řekl Natavija.

On a jeho kolegové měli podezření, že odhalený megalit na vrcholu kopce by mohl naznačovat existenci dalších ukrytých staveb, protože jsou zde i další částečně odhalené kameny. Zvláštní tvar kopce také dost nezvykle vystupuje z krajiny.

„Neodpovídá to okolnímu terénu, a kopec vypadá velmi mladý. Vypadá to jako umělá stavba,“ vysvětlila Natavija.

Vědci k průzkumu podloží použili různé metody, včetně georadaru, rentgenové tomografie, 2D a 3D zobrazení, jádrového vrtání a vykopávek. Díky tomu bylo postupně objeveno několik rozdílných vrstev této struktury. Rozkládá se na ploše asi 15 hektarů a byla vybudována během tisíce let, po vrstvách, představujících různá období. Tak se odhalila skutečná pyramidová struktura, jejíž jednotlivé stupně odpovídají různým časovým obdobím.

Na samém vrcholu se nacházely sloupy čedičových skal, které lemovaly schody teras, s dalšími skalními sloupy, tvořící stěny, cesty a prostory, zjistili vědci. Podle jejich odhadů by tyto vrstvy měly být 3 000 až 3 500 let staré.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Slavní upíři – víte, kteří to jsou?

Pod povrchem, v hloubce asi 3 m, byla druhá vrstva podobných kamenných sloupů, jejichž věk se údajně pohyboval od 7500 do 8300 let. Třetí vrstva, která leží 15 metrů pod povrchem, je stará více než 9000 let; ale podle vědců se může datovat až 28.000 let. Jejich výzkum také našel několik podzemních komor.

Dnes místní obyvatelé stále používají otevřený prostor v horní části budovy jako posvátné místo pro modlitbu a meditaci, možná úplně stejně, jako tomu tak bylo před tisíci lety.

A co v Evropě?

Nálezy starověkých stavebních struktur, skrytých na nezvykle pravidelných kopcích pod vegetací, jako tomu bylo např. ve Střední Americe, dále v Peru, a nyní v Indonésii, jsou nadějí pro různé šarlatány a podvodníky.

Tak byly za „pyramidy“ před několika lety označeny zcela přirozené kopce v Bosně a rozjel se tam byznys, který nemá obdoby. Do lesů, kterých je všude plno, je vybíráno vstupné, kvete obchod se suvenýry, ubytováním. Pobláznění nadšenci provádějí nekvalifikované výkopy v oblasti, kde bylo ve středověku hlavní město významného bosenského království Visoko. A tak si zatímco dopravci a majitelé penzionů mnou ruce, místní i evropští archeologové marně bojují o ochranu významné památkové oblasti.

-skm-

Obr.: archiv autora, Záhady a zajímavosti,  Travels Promo

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit