Nebezpečné brány do jiné reality

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / PARANORMÁLNÍ AKTIVITY / SVĚT ZVÍŘAT / SVĚTOVÉ ZÁHADY / TOP články / UFO A MIMOZEMŠŤANÉ / 20. 4. 2021

Představu „okna“ jako vstupu či brány do jiné reality poprvé vyslovil newyorský novinář a badatel John Keel v polovině 60. let minulého století. Za takové okno považoval oblast, do které se paranormální události soustředí mnohem častěji, než aby se to dalo nazvat pouhou náhodou. Jak ale místa s takovými vlastnostmi mohla vzniknout?

Fantaskní krajina popsaná v pohádce Čaroděj ze země Oz

Některé teorie definují tato „okna“ jako brány do jiné reality. Jevy z oné jiné reality mohou okny procházet do toho našeho světa a my tak někdy můžeme vyklouznout z našeho světa. To by vysvětlovalo případy, ve kterých svědkové popisují, jak se ocitli v cizím prostředí, paralelně blízkém naší realitě. Badatelé takový stav nazývají Oz-faktorem, podle známé pohádky „Čaroděj ze země Oz“.

Ztraceni v mlze

V oblasti takového okna spojujícího náš svět s těmi jinými svědkové většinou popisují, že kupříkladu lidé, kteří je před jejich paranormálním zážitkem obklopovali, byli najednou pryč – a znovu se objevili, až když zážitek skončil.

V srpnu 1992 jela jistá rodina do nákupního centra v Buckinghamshiru, když náhle vjeli do podivného pásu mlhy. Zjistili, že si najednou přestali zpívat a mluvit spolu. Všechen okolní provoz jako kdyby se rozplynul a ztichly také okolní zvuky. Pak rodina zjistila, že se ocitla o kus dál na cestě z Hockliffu, aniž by někdo v autě věděl, jak se na toto místo dostali. Když vystoupili z auta, všechny jejich smysly byly vyvedené z rovnováhy a nedokázali ani správně uchopit kliku u dveří, jako kdyby dočasně ztratili koordinaci.

Mohou za to některé horniny?

Někteří badatelé jsou přesvědčeni, že oblasti takovýchto oken či bran souvisí se seizmickou činností. Klíčovým faktorem může být přítomnost jistých druhů hornin, zejména takových, které obsahují krystalické struktury, což je například křemen, který pod mechanickým napětím může vytvářet a navíc v sobě i ukládat elektrickou energii.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Se škapulířem proti morousovi. Ale můžete získat i lásku, štěstí nebo bohatství

Takovým typickým oknem je oblast v Anglii, konkrétně v severním Cheshiru, okolo skalního bloku Helsby Hill. V minulosti v tomto kraji docházelo k častým „poltergeistským“ aktivitám. Místní pověst vypráví, že děsivé úkazy, zejména létání předmětů, způsoboval drak, který se dostal na svobodu.

Idylická krajina Preston Brooku skrývá neznámá nebezpečí

Podivné světlo

Také ve 20. století se v této oblasti odehrálo mnoho podivných událostí. V okruhu čtyř mil od Preston Brooku je doloženo minimálně šest případů, kdy byla touto silou zasažena vozidla. V jednom případě jel například motocyklista na sever k Daresbury. Během cesty nad sebou spatřil zvláštní světlo, a tak v ostré zatáčce zastavil. Když se rozhlédl, zjistil, že se dostal až k Chesteru, o několik mil dál, než byl cíl jeho cesty. Neměl tušení, jak se mohl na tak vzdálené místo dostat…

Jiný případ zase popisuje vůz, který projížděl kolem Daresbury a náhle se ocitl o 56 kilometrů dál na sever, v Lancashiru.

Únosy lidí i dobytka

V lednu 1978 se stala další podivná událost. Tehdy čtyři pytláci zahlédli u řeky Weaver drobné bytosti, kterak se vynořují z jakéhosi plavidla ve tvaru zvonu a snaží se do veliké klece umístit několik kusů paralyzovaného dobytka. Místo, kde k tomuto případu došlo, je známo pod názvem Ďábelská zahrada.

V Preston Brooku byly hlášeny rovněž i dva případy únosu do UFO, na obloze se tam objevovala tajemná světla a také se zde vytvořil jeden z nejlepších kruhů obilí v celém hrabství.

Asi není náhodou, že z Daresbury pocházel reverend Charles Dodgson, známý pod pseudonymem Lewis Caroll, jehož příběhy vyprávějí o Alenčiných dobrodružstvích v čarodějných říších… Kde asi pro svá díla hledal inspiraci?

Petr Matura

Obr.: Pixabay (beate Bachmann), www.blogs.iu.edu, wikipedie