Návštěva jiného světa. Záhadné nacistické podzemí v Sovích Horách

ARCHIV / 22. 8. 2020

Najdeme ho nedaleko města Walbrzych a tamní rozsáhlá síť podzemních chodeb a další prostor dostala příznačné jméno – Riese (Obr). Třetí říše je za II. světové války v letech 1942 – 1945 budovala převážně za využití práce vězňů z koncentračního tábora Gross Rosen a práce samotné i účel celého komplexu byly státním tajemstvím. Dnes jsou některé jeho části díky místním nadšencům a stoupajícímu zájmu o záhady II. světové války zpřístupněny veřejnosti. Tedy i vám.

Figurína stráže

Hned za hranicemi

Jedním z veřejnosti přístupných části je Osówka a jen ji navštíví na sto tisíc turistů ročně. Nachází se pouhých šest kilometrů od hraničního přechodu v Janovičkách nedaleko Glušice a má ze všech zpřístupněných objektů dohromady nejdelší prohlídkovou trasu. Stavba Osówky začala v roce 1943, kdy zde vznikal obrovský systém betonových podzemních hal, obranných prvků a nadzemních objektů. Někteří badatelé se domnívají, že tyto podzemní haly byly budovány pro výrobu tajných zbraní, dostatečně přesvědčiví důkazy však chybí. Poznat Osówku můžete poznat na několika prohlídkových trasách, od klasické až po adrenalinovou.

Prohlídka z lodiček

Dalším zpřístupněným objektem je Wlodarz (Vladař), nacházející se pod stejnojmennou horou v rulovém masivu. V širokém okolí najdeme ještě dnes stopy velice rozsáhlých prací. Až k hoře vedla úzkokolejná trať z odbočky Olszyniec. Dnes se turisté mohou v části podzemí dokonce svézt na loďkách, jelikož část podzemí byla zatopena. Prohlídka začíná v podzemním kině promítáním filmu o tomto objektu.

Počet obětí neznámý

Podzemí bylo pod přísným dozorem nacistů

Třetí místo, které lze navštívit, se nazývá Rzeczka (Říčka) a nachází se u vesnice Walim. Tento objekt se nedá přehlédnout. Již ze silnice je vidět maketa německé rakety V2 a zelený ženijní most.

Expozice, jež si zde můžeme prohlédnout, končí působivou, obrovskou nedokončenou halou s figurínami vězňů. Má tak připomínat nelidskou práci, kterou zde museli vězni vykonávat. Do dnešních dnů se přitom ani přesně neví, kolik zajatců zde při budování těchto obřích podzemních labyrintů zahynulo.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Mayskou civilizaci zničilo dvousetleté sucho. Hrozí i nám?

Za Rudým baronem

V okolí lze také navštívit zámek Jedlinka, kde v době druhé světové války sídlila kancelář organizace Todt, která dohlížela na stavbu objektu Riese. Na trávníku tam stojí replika letadla Fokker DR1, v podstatě památník Manfreda von Richthofena známého též jako Rudý baron, legendárního stíhacího pilota první světové války. Hned vedle zámku najdeme místní řemeslný pivovar Browar Jedlinka, jenž určitě stojí za vaši pozornost.

Raketa V2 Rzeczka

Záhadná Mucholapka

Při své návštěvě určitě nemůžeme vynechat místo, kterému se dnes říká Mucholapka. Bývá označována za nejznámější z těchto objektů, a to díky obřímu betonovému megalitu. Který dodnes budí vášnivé diskuze. Zatímco někteří badatelé tvrdí, že sloužil jako zařízení pro testování tajných technologií, jiní se domnívají, že se jedná o obyčejnou chladící věž.

Ve zpřístupněných podzemních chodbách, které sloužily jako kryt, dnes najdeme muzeum s figurínami vojáků SS, dobovou kancelář a další zajímavosti. Máme tak pocit, jako bychom se ocitli přímo ve čtyřicátých letech minulého století. Na chodbách je pak instalována expozice věnovaná tajným zbraním třetí říše a před objektem si můžeme prohlédnout dobovou techniku.

Zcela jistě tento přehled není úplným výčtem zajímavostí, které můžeme navštívit u našich sousedů v Polsku, jen pár kilometrů od hranic. Těm ostatním se brzy jistě bude věnovat některý z dalších příspěvků.

Petr Matura

Foto.: www.history.com, autor


Štítky: , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit