Mumie? Vietnamci na ně mají vlastní recept

ARCHIV / Světové záhady / Záhady / 10. 10. 2020

Co vedlo staré národy k mumifikování mrtvých? Uchování těla i po smrti? Pokus o přežití fyzického těla tak, aby mohlo žít i v jiném, záhrobním světě? Přitom kultura mumifikace mrtvých není doménou jen starého Egypta. Je známá v Indii, Číně, na Altaji, ale i v jihoamerickém Peru.

V roce 1994 přibyl do výčtu zemí s kulturou mumifikace také Vietnam. Bylo to velké překvapení. Nejen, že to nikdo nečekal, protože o této technice uchovávání mrtvých nejsou zde žádné záznamy ani zmínky, ale i podobou nálezu.

Mumie paní Nguyen Thi Hieu

Kdo to byl?

Mumie ženy byla objevena ve starém hrobě se dvěma rakvemi v Ho či Minově městě, ve čtvrti Cui Hamlet. Neporušené tělo leželo v červenohnědém roztoku v dřevěné rakvi dlouhé 2,2 m a vysoké 50 cm. Druhá rakev obsahovala několik kostí muže. Nalezené ostatky byly převezena k výzkumům do městské nemocnice. Dokonalost jejich mumifikace překvapila všechny archeology i lékaře. Klouby mumie byly stále pružné a tělo se ještě nerozložilo. A protože bylo štíhlé a ruce malé, vědci usoudili, že tato žena vedla pohodlný život, čili že patřila k vyšší společenské třídě. A mohla si také náročnější uložení svých ostatků dovolit.

To potvrdily i další nálezy. Díky dalším artefaktům z hrobky archeologové identifikovali mumii jako paní Nguyen Thi Hieu, aristokratku z dynastie Nguyen. Byla vysoká 1,52 m, s černými vlasy a hladkou kůží. Zemřela v roce 1868, ve věku 60 let. Dnes je možné spatřit ji ve Vietnamském historickém muzeu v Ho Či Minově městě, jako jednu z nejlépe dochovaných mumií objevených ve Vietnamu. Jen už po vynětí z konzervačního roztoku není tak pružná a ohebná a nos a oční víčka se rozpadly…

Mumie paní Nguyen Thi Hieu dnes v muzeu

-skm-

Obr.: archiv autora


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit