Morbidní nádhera dekorací z lidských kostí. Fascinuje i vybízí k zamyšlení

ARCHIV / ČESKÉ ZÁHADY / Duchové / 20. 8. 2020

Kutná Hora každoročně přitahuje davy turistů. A to nejen kvůli krásným chrámům a starobylému rázu města. Je to i díky kostnici, jejíž dekorace kompletně vyrobena ze skutečných lidských kostí.

Historie této neobvyklé výzdoby kostela začala již ve 13. století. Český král Přemysl Otakar II. tehdy poslal pata z Kutné Hory Heidenreicha na pouť do Palestiny.

Zázračné svaté pole

Odtud opat přivezl hrst půdy, kterou sebral na Kalvárii, kde byl ukřižován Kristus. Věřilo se totiž, že půda z tohoto místa rozhozená po hřbitově má moc urychlit rozklad těl osob, které tam jsou pohřbené. Dokonce tak, že se rozloží do 24 hodin. Díky tomu může i jejich duše dosáhnout dříve spásy a takto „obohaceným“ hřbitovům se pak říkalo „svaté pole“. Opat půdu z Kalvárie rozptýlil na hřbitově sousedícím s opatstvím, a to zřejmě jako první u nás, čímž významně zvýšil zájem o to být pohřben právě zde. Věčný pokoj zde chtěli nalézt vznešení šlechtici a bohatí lidé z celé Evropy a do Kutné Hory začal proudit řetěz rakví. A s nimi samozřejmě i peněz.

Desetitisíce mrtvých

Hřbitov tak stále rostl. Významnou část nových „obyvatel“ získal v důsledku válek a morové epidemii, která se krajem přehnala v roce 1318 a zabila více než 35 000 lidí. Příbuzní téměř každého zesnulého chtěli, pochopitelně, pochovat své blízké právě na „svatém poli“. Nakonec, po několika stoletích, nebylo už území hřbitova kam rozšířit. Místní úřady však našly řešení – ze země nechaly vykopat staré kosti a umístit je do kostnice u katedrály. Do takto uvolněných hrobů pak byli pohřbeni noví mrtví. Což tehdy byla obvyklá praxe.

První pokusy nějakým způsobem uspořádat zbytky koster byly provedeny místním mnichem v roce 1511. Rozhodl se je v hrobce vyskládat do tvaru šesti velkých pyramid tak, aby čtyři pyramidy byly po jedné v každém rohu kostnice a dvě uprostřed. V této době vydržela kostnice poměrně dlouho, protože po josefínském zákazu pohřbívání na hřbitovech uvnitř měst přestaly nové kosti přibývat.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Rozhovor: Přísloví a dogmata nám ničí životy!

Dílo rodu Schwarzenbergů

Nový život byl pozůstatkům dán v roce 1870, kdy opatství spolu se hřbitovem, kostelem a kostnicí koupila rodina Schwarzenbergů. Noví majitelé se rozhodli kostnici uspořádat nově a podstatně dekorativněji a tento úkol svěřili řezbáři Františku Rintovi.

Hřbitovní kaple Všech Svatých v Sedlci u Kutné_Hory

Dnes je interiér kostela kompletně vyroben z vybělených kostí více než 50 tisíc lidí a z nich jsou vyrobeny i všechny ozdoby, dekorace a dokonce i svícny, vázy a dokonce i erb rodu Schwarzenbergů stejně jako obrovský svícen. Ten tvoří všechny druhy lidských kostí a dokonce i ke stropu je připevněn pomocí kostí – z čelistí. Zachovány ale zůstaly i pyramidy kostí v rozích kostnice.

Dnes tato úžasná památka přitahuje zástupy turistů a bez ohledu na to, jak kontroverzně dnes takovou výzdobu kostely vnímáme, je téměř nemožné z ní odtrhnout oči. A nezamyslet se i nad sebou a svým životem.

-skm-

Obr.: www.lightsniper.de, www.cztip.eu, www.ridemonkey.bikemag.com, wikipedie

 

 


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit