Mohou lidem dorůstat končetiny jako třeba mlokům? Zdá se, že možná ano

Různé / 4. 7. 2019

O tom, že ještěrce může při napadení nepřítelem odpadnout ocásek a že jí potom zase doroste, se ví všeobecně. Některým obojživelníkům, například mlokům, dorůstají dokonce i celé ztracené končetiny. U raků, štírů a jiných členovců, třeba hmyzu, se ztracené články nožek obnovují zcela běžně při svlékání. Jenom savci a tedy i člověk tuto schopnost, bohužel, nemá ani v nejmenší možné míře.

Skutečně? V jednom z dílů populárního seriálu Akt X se podařilo dosáhnout toho, že jedné z postav amputovaná ruka normálně dorostla. I když to byl jen sci-fi příběh, zazněla v něm v té souvislosti zajímavá myšlenka. Končetiny mohou dorůstat dětem tak malým, že si ještě nejsou schopny uvědomit, že to vlastně nejde. A specializuje se na to jedna tajná a od světa izolovaná klinika kdesi v poušti.

Robert O. Becker

Skutečnost však leckdy vymyšlené příběhy dokáže daleko předstihnout. Roztomilá historka se například vypráví o americkém lékaři Robertu O. Beckerovi, který začal se zkoumáním možné regenerace tkání právě u mloků. Přišel na to, že na místě, kde část zvířete chybí, se vytvořil shluk kmenových buněk, které se mohou množit a přetvářet do buněk kostí, svalů, pokožky a dalších tkání budoucí nové končetiny či jiné části těla.

Zatímco u mloků to jde samo, lidské (savčí) buňky k tomu potřebují nějaký popud. Doktor Becker po řadě  pokusů zjistil, že nejlepší je pahýl končetiny obléknout do návleku ze stříbrných drátků,  pustit do ní slabý proud (stačí z monočlánku) a končetina začne dorůstat. Zhotovil pro své pacienty za tím účelem dokonce i jednoduchý přístroj a úkolem personálu bylo pouze v něm měnit baterky. Jedna ze sester však měla plnou hlavu svého milého a na svou povinnost zapomněla. Ale co se nestalo? Končetina dorůstala dál! Zřejmě k tomu stačilo i docela malé elektrické napětí, které vznikalo mezi kovem a tkání. A nakonec se jako zbytečné ukázaly i stříbrné punčošky. Stříbrný prášek prokázal stejnou službu.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Můžeme skutečně komunikovat se zvířaty telepaticky?

Ovšem – je to jenom pěkná historka. Má ale i své pravdivé jádro. Doktor Becker skutečně prováděl rozsáhle experimenty, v nichž se zaměřoval především na regeneraci poškozených tkání, zejména kostí, za pomoci stříbrných a platinových elektrod. Dařilo se mu tak hojit i zlomeniny, které každé jiné léčbě vzdorovaly. Jako uznávaný odborník si však nemohl všechny závěry svých výzkumů dovolit publikovat. Zvlášť pokud zněly tak nepravděpodobně, jako výše uvedený příběh.

Trošku jinou cestou se vydal fyzik a vynálezce Gary Wade. Buňky k dalšímu růstu a diferenciaci stimuloval působením různých elekromagnetických polí. Oproti metodě dr. Beckera má tato metoda tu výhodu, že může působit více do hloubky poškozených tkání. Protože však G. Wade nebyl lékař, soustředil se převážně na zvířecí pacienty, především psy a koně. A kdyby jim nedokázal pomoci, sotva by mu kdo svěřoval další a další mazlíčky. Přesná podstata Wadeho pokusů ovšem zatím zůstává co do detailů tajemstvím.

Škoda, že tzv. seriozní věda zatím zřejmě nevěnuje větší pozornost dalšímu rozvinutí pokusů obou vědců.  I když by se nepodařilo zrovna zařídit dorůstání amputované ruky nebo nohy, možnosti uplatnění této léčby jsou i tak nedozírné. Od lepšího hojení úrazů všeho druhu včetně přihojování znovu přišitých končetin a jejich části, přes regeneraci nervových vláken až třeba pro odstraňování následků artrózy nebo revmatismu.

Nikdo s úrazem míchy by tak již neskončil na vozíčku a ti, kteří tu smůlu měli, by z nich vstali stejně zdraví jako předtím. Nemocní stižení infarktem nebo mrtvicí by se uzdravovali zcela bez následků. Stovky milionů lidí trpící degenerativními změnami kloubů a kostí by mohly do koše všechny prášky, které zatím musely užívat. V zásadě lze říct, že medicína, lidská i veterinární, by se tak postavila na úplně nové základy. Kolik lékařů a vědců je však odvážných natolik, aby se

Mohlo by vás ještě zajímat:  Duhové poselství barev

vydali touto vpravdě revoluční cestou?

Jitka Lenková

Obr.: Animalia Life, Pictures and wallpapers, Foundation for Economic Education, Wagbrag, archiv autorky

 


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit