Miliony záhadných blesků nad řekou Catatumbo

ARCHIV / Světové záhady / 7. 4. 2020

Příroda je plná záhad a tajemství, které vědci ještě musí vyřešit. Pozoruhodným příkladem takového jevu je blesk nazývaný podle místa svého výskytu Catatumbo.

Blesky bez hromů

Po staletí vídávali venezuelští obyvatelé nad ústím řeky Catatumbo do jezera Maracaibo množství blesků, obvykle v noci, po dobu asi deseti hodin. Přitom tyto blesky nejsou doprovázeny hromem, jak je tomu obvyklé v případě bouřky. Přitom se nad řekou Catatumbo zableskne i 280 krát za pouhou hodinu a děje se tak přibližně 140 – 160 krát ročně. Blesky protínající noční oblohu dosahují délky i více než deset kilometrů, i když ne vždy proniknou až na zemský povrch.

První doložená zmínka o blesku Catatumbo pochází již z roku 1597, kdy byla vydána epická báseň slavného španělského spisovatele Lope de Vega (1582-1635) „La Dragontea“, kde byl tento jev popsán. Je jasné, že místní domorodci z kmene Jupa o těchto výbojích věděli už dávno. Od těch dob byly blesky nad řekou Catatumbo pozorovány přibližně 1,2 milionkrát ročně, a proto je region uveden v Guinessově knize rekordů pro svou výjimečnou frekvenci výskytu blesků. Ale jsou to opravdu blesky v tom běžném slova smyslu? Protože povaha tohoto jevu nebyla dosud beze zbytku objasněna.

Existuje několik verzí pro vysvětlení tohoto jevu. Podle jedné z nich se teplý vlhký vítr z Karibského moře setkává se studeným vzduchem v Andách, čímž vznikají bouřky a tím i blesky. Podle jiné teorie tyto záhadné blesky vznikají právě zde, protože jde o bažinatou oblast, kde se uvolňuje velké množství ionizovaného metanu. Ten stoupá do mraků, kde se srazí se studeným vzduchem a objeví se blesky. Někteří vědci naznačují i to, že bažiny obsahují také uran, což přispívá k výskytu blesku v tak velkém množství.

Ohrožený jev

Mezitím se blesky díky svému pravidelnému výskytu staly místním lákadlem a dokonce jsou i nečekaně užitečné. Vzhledem k tomu, že jejich záře je vidět ze značné dálky, orientuji se podle nich až 400 km vzdálené lodě. Námořníci proto těmto bleskům říkají také „maják Catatumbo“. A v roce 1595 blesky zcela zachránily obyvatelstvo města Maracaibo před nájezdem piráta Francise Drakea, který se pokoušel v tichosti dostat do města pod rouškou tmy. Blesk dokonale osvětlil celou krajinu včetně pirátské lodě.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Další tajemství Stonehenge

Fenomén blesku Catatumbo je dnes zobrazen na vlajce a znaku venezuelského státu Zulia a je předmětem intenzivní debaty o tom, zda by měl být zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO, přestože se do něj doposud nedostal ani jediný přírodní jev. Venezuelané to pochopitelně nevzdávají.

Možná tím spíše, že blesky nad řekou Catatumbo se zřejmě ocitly v ohrožení. V zimě roku 2010 úplně vymizely, pravděpodobně kvůli těžkému suchu, které způsobilo, že voda řeky nedosáhla bažin a tím se snížily i emise metanu. Když zapršelo, hladina vody v řece stoupla a začalo stoupat i množství uvolňujícího se plyny. Až v dubnu 2011 se blesk nad Catatumbo opět objevily.

Bohužel to nebyla jediná přestávka, následovaly další. To vyvolává obavu nejen turistů, ale i vědců, že by Venezuela a s ní i celý svět mohly o tento unikátní přírodní jev přijít. Navíc díky němu vzniká až deset procent veškerého ozonu na naší planetě.

Jaká budoucnost čeká na blesky Catatumbo, nebo zda časem úplně zmizí, ukáže čas. Doufejme jen, že se neztratí dřív, než odhalíme záhadu jejich vzniku.

-skm-

Obr.: wikipedia, Pixabay (foto Dimitris Vetsikas), www.oddviser.com, archiv autora

 

 

 

 


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit