Mayové stále tajemní. Čím překvapuje jejich civilizace?

BYLINKY A LÉČITELSTVÍ / Světové záhady / Záhady / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 1. 8. 2020

 Za jednu z nejstarších a nejzajímavějších zaniklých civilizací je stále považovaná civilizace mayská. Záhada tohoto národa stále znepokojuje mnoho vědců, protože stále nedokážou přijít zcela přesně na to, proč došlo k jejímu zániku.

Palenque je monumentální i jako zříceniny

Období trvání této civilizace spadá do prvního tisíciletí před naším letopočtem. Zástupci tohoto národa zanechali obsáhlé dědictví – matematické a astronomické objevy, mimořádné písmo, architektonické struktury, které ohromují svou krásou, jakož i umělecké předměty. Ale nejdůležitější věcí je světoznámý, velmi přesný kalendář.

Podle vědců, zkoumající tento starověký národ, žily mayské kmeny, celkem asi 3 miliony lidí, v tropické oblasti, kde se nyní nacházejí západní regiony Salvadoru a Hondurasu, Belize, Guatemaly a Mexika. Na stavbu svých měst používali Mayové vápno a kámen, hodně se věnovali zemědělství. Krvavé rituální obřady, které byly součástí nejen mayské, ale i pozdější aztécké kultury, vycházely z víry, že pro jejich oběti znamená rychlou cesta do nebe k bohům. A vlastně nikdy zcela nezanikli, jejich potomky jsou indiánské kmeny, které žijí v Mexiku a Střední Americe dnes.

Medicína, hry a lázeň

Tak například měl tento národ velmi dobře vyvinutou medicínu. Lékaři velmi obratně prováděli i složité operace, používali při nich nástroje vyrobené ze sopečného skla – obsidiánu a lidské vlasy na šití. Na úžasně vysoké úrovni byla také stomatologie. Výplně a protézy, které Mayové vyrobili, se dochovaly dodnes. A s anestézií vypomohly psychoaktivní látky.

V mayských kmenech byly velmi populární míčové hry, které se konaly na zvláštních kurtech. Vědci se domnívají, že takových her bylo několik a nebyly neškodné, spíše naopak. Hry kmene připomínaly kombinaci dnešního basketbalu, fotbalu a ragby. Při vývoji tohoto sportu vznikly i ochranné prvky, které se podobají dnešním – loketní a kolenní polštářky, helmy apod.

Během archeologických vykopávek bylo objeveno mnoho budov, které byly používány jako lázně. Je pozoruhodné, že byly určeny nejen pro šlechtu, ale také pro obyčejné lidi. Princip lázní byl stejný jako všude jinde až do dnešní doby – voda se lila na rozpálený kámen. V tomto případě staří Mayové věřili, že tímto způsobem očistí tělo.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ježíš v předkolumbovském mayském kodexu? Patrně ano

Neuvěřitelně přesný kalendář

Mayské nástroje z obsidiánu

Nejde vlastně o jeden kalendář, ale o tři kalendáře. Jedním byl Tzolkin – který měl 29 měsíců po 13 dnech, celkem 260 dní. Druhý byl Haab – s 18 měsíci po 20 dech, celkem 360 ​​dní. A třetí kalendář kombinoval oba kalendáře, stejně jako informace o planetárních pohybech a souhvězdích.

Zánik celé civilizace

Ale co mohlo vést k úpadku tak velké a rozvinuté civilizace? V průběhu četných studií dospěli vědci k závěru, že první známky pádu Mayů se začaly jasně rýsovat na začátku devátého století. Patřily mezi ně takové jevy, jako významné snížení počtu obyvatel nebo zhoršení kvality vodovodních a zavlažovacích systémů. Dobře vybavené regiony začali jejich obyvatelé opouštět, stavba měst se zastavila a zhoršené životní podmínky nakonec vedly k válkám mezi kmeny a zkáze celé civilizace, z níž dnes zbyly jen ruiny…

-skm-

Obr.: wikipedia, www.blogs.egu.eu, www.cosmosmagazine.com


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit