„Los Zjuratkul“ – největší a nejstarší geoglyf na světě se nachází na Urale

ARCHIV / Světové záhady / 26. 9. 2019

Obrovské obrazy na pouštní náhorní plošině v Nazce jsou známé celému světu. Je to největší skupina geoglyfů, dosud neznámého účelu i nejasné technologie provedení.

To však zdaleka nejsou jediné takové obrazy na tváři Země. Na Uralu existuje geoglyf zvaný „Los Zjuratkul“, pojmenovaný podle národního parku, kde byl nalezen.

Objeven byl zcela nedávno – v roce 2011. Nejprve byl spatřen na satelitních snímcích, poté byly vyslány letadla, a teprve poté tam byla zaslána vědecká expedice. Velikost obrazu losa je 218 x 195 metrů, a je nakreslen pruhy o  šířce 3 až 5 metrů, částečně zakrytých půdou. Obraz losa je jasně viditelný z horského hřebene, a možná právě odtud bylo vytvoření obrazu organizováno. Bohužel, z výšky není možné obraz vidět ve všech detailech – v některých částech je zarostlý stromy a keři. Park Zjuratkul je pojmenován podle blízkého jezera, které znamená v baškirském jazyku „Jezero velkého koně.” Je proto možné, že obraz má asi znázorňovat koně a ne losa, jak se nyní domníváme.

Při studiu geoglyfu bylo nalezeno více než sto kamenných nástrojů použitých k jeho vytvoření – kladiv, nožů, motyk. Byly dost velké – vážily až tři kilogramy, ale byly zde i velmi malé – o velikosti ne více než několik centimetrů. To dává důvod se domnívat, že do práce byly zapojeny i děti. Po okrajích obrazu byly nalezeny pozůstatky dvou ohnišť. Z toho vyplývá předpoklad, že pravděpodobně jedním ze záměrů vytvořit geoglyf bylo vybudovat vhodné místo pro nějaké rituální obřady.

Stejně jako u kreseb na Nazce není účel vytvoření obrazu spolehlivě znám. Ale vzhledem k rozsahu celé struktury, a silám vynaloženým na její vytvoření se, stejně jako podobné obrazce ve světě, pravděpodobně týkají vesmíru, a zřejmě zobrazuje nějaké dávné souhvězdí. V současné astronomii ale není souhvězdí Losa – po tisících létech se dávno rozpadlo a nyní se skládá ze šesti dalších: Andromeda, Cassiopeia, Kozoroh, Perseus, Ryby a Trojúhelník.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadná žena s podlouhlou lebkou z Ingušska. Rituální oběť nebo sprostá vražda?

Je tu však i jednodušší verze – geoglyf je vytvořen jako lovecký znak k uctívání daného zvířete. V této situaci však výběr losa nebo koně, není jasný – jsou tu další mocnější a nebezpečnější zvířata. Proč tedy neexistují další památky na jiná zvířata?

Los Zjuratkul byl vytvořen, podle různých získaných výsledků výzkumů, mezi šestým a třetím nebo mezi desátým a osmým tisíciletím před naším letopočtem. Bude proveden další výzkum s cílem obrazec přesněji datovat a hledat nové artefakty.

-skm-

Obr.: archiv autora, youtube, Velikij Ustjuk

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit