Záhadné a nebezpečné ledové balvany stále bombardují Zemi

ARCHIV / 25. 4. 2019

Naše planeta je neustále bombardována ledovými „kroupami“, které mají velikost menšího domu. Tuto skutečnost odhalil tým doktora Louise A. Franka z University v Iowe při zkoumání fotografií ze satelitů NASA.

Mimo vody se v těchto tělesech nachází i různé anorganické prvky, jejichž výzkumem se budou vědci ještě zabývat. Na Zemi dopadá těchto kusů ledu od 5 do 30 za minutu.

Kusy ledu, podobně jako meteority, shoří vysoko v naší atmosféře. Neohrožují tedy obyvatele Země, ale starosti si musí dělat kosmonauti, jejichž stanice nejsou chráněny vzdušným obalem. Může se totiž stát, že se s nějakým kusem ledu srazí.

Většina těchto ledových meteorů dopadá na polární oblast a jsou pouhým okem i normálním dalekohledem neviditelné. Jejich přítomnost se dá zjistit většinou až z fotografií pořízených ultrafialovou kamerou a ještě musí být tato kamera umístěna mimo atmosféru Země, tedy na družici. Znamená to, že jejich přílet nelze předvídat, a nelze je ani nalézt a prozkoumat jejich složení.

Proto je také záhada, odkud tyto kusy ledu vůbec pochází, zda z komet nebo jiného meziplanetárního materiálu.

Je však možné, aby přece jen po odtátí velkého množství ledu něco na Zem dopadlo? Čas od času z nebe skutečně padají velké kusy ledu, ačkoliv meteorologické podmínky tomu neodpovídají, a aniž by nad místem prolétalo nějaké letadlo, ze kterého by led odpadl. Bohužel, než utichnou podobné debaty a dohady, ztratí se tolik potřebný čas k jejich prozkoumání.

V ČR dopadly během uplynulých let již třikrát velké kroupy ledu, což vyvolalo značný rozruch. V srpnu roku 1998 spadla pod ostrým úhlem a vysokou rychlostí z bezmračné oblohy půlmetrová kroupa ledu na obec Hůrky na severním Plzeňsku a vytvořila malý kráter. Voda z kroupy měla v sobě různé chemické příměsi, takže se konstatovalo, že nešlo o dešťovou vodu, ale o vodu upravenou, jakou běžně používáme. Kde se však vzala a kdo ji z výšky na Hůrku svrhl, zůstalo záhadou.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajemství svatyně na Ostrově hadů. Žil zde bájný Achilles?

O několik let později, opět v srpnu 2006, spadla velká kroupa ledu v Rotavě u Sokolova. Rozbila se o hromadu cihel a nálezce její pozůstatky odevzdal na radnici do mrazáku. Než o nález projevili zájem odborníci, kroupa začala prý zapáchat a tak ji starosta spláchl do záchodu.Poslední případ se udál na Vysočině 18. listopadu 2010. Kus ledu spadl na dům v Ohrazenicích, prorazil střechu a dopadl do podkrovní místnosti vedle dětské postýlky. Také zde byly okolnosti pádu velmi podivné.

Kde se tyto velké kusy ledu vzaly, zda vznikly v atmosféře, nebo přilétly z vesmíru, není stále jasné…

-skm-

Foto: autor a archivu redakce


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit