Krutý trest za vraždu. Černý šat a bloudění po nocích

ARCHIV / ČESKÉ ZÁHADY / Duchové / 9. 4. 2020

Spatřit bílou paní můžeme na našich hradech a zámcích leckde. Uvádí se, že se jich na těchto místech možná sem a tam bezcílně potuluje i více než sto. Víte ale, kam se vypravit za jejich černými protějšky? Černé paní jsou totiž podstatně vzácnější.

Jedna taková prý za trest dodnes straší na moravském královském hradě Buchlově založeném v 1. polovině 13. století na vrcholku stejnojmenného kopce v Chřibech, nad Buchlovicemi v nadmořské výšce 509 metrů. Sloužil potom jako významný strategický bod, a to nejen obranný, ale též hospodářský a správní. Dnes je hrad v majetku státu a spravuje jej Národní památkový ústav. Od roku 1968 má statut kulturní památky a od 1. ledna 2002 je zapsán na seznamu národních kulturních památek. A za osudem místní černé paní se prý skrývá příběh skutečně temný…

Probodnut vlastním kordem

Podívejme se blíže na jednoho z nejvýznamnějších majitelů hradu Buchlov, a to na hradního pána Jindřicha Prakšického ze Zástřizel. Panství se ujal v roce 1581 a se svou manželkou Kateřinou Rájeckou z Mírova a měl syna Jiřího Zikmunda. Sotva po roce života na Buchlově byl však hradní pán 25. července 1582 nalezen mrtev, a to nedaleko hradu probodnutý svým vlastním kordem na místě zvaném Smraďavka podle tamního sirovodíkové pramene využívaného od 16. století k léčebným účelům. Říká se mu také Leopoldov a jde o lázně s malou osadou, dnes součást obce Buchlovice.

Na otázku, čí rukou skonal, se hned tehdy vynořilo několik možných odpovědí. Pan Jindřich byl prý prudké povahy a mimo jiné byl téměř nepřetržitě ve sporu s Jakubem Bílským z Bělé, opatem nedalekého velehradského kláštera. Dohady se vedly zejména o hraniční pozemky. Vzájemná nevraživost obou mužů došla až tak daleko, že hradní pán nařídil svým poddaným krást hrozny na klášterní vinici.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Pět směšných úmrtí evropských králů

Na buchlovského pána měli ale také spadeno místní loupežníci, jejichž vůdce, Jana Šerého, nechal pan Jindřich bez milosti popravit. Nic dobrého hradnímu pánovi nepřál zřejmě ani Vilém Zoubek ze Zdětína, který prý choval až příliš přátelské city k hradní paní Kateřině. A k tomu všemu podle pověstí paní Kateřina zřejmě svého chotě upřímně nenáviděla.

Pomník Jindřicha Prakšického ze Zástřizel

Následek divoké pitky?

Do třetice pan Jindřich pak prý velice rád holdoval popíjení a s jistým panem Vilímem Rymem předtím hodoval na svém buchlovském panství plné dva dny. O jejich alespoň částečné střízlivosti zřejmě ani uvažovat nelze, neboť tehdy byly v módě jakési závody v pití a soutěžní nádoby bývaly vskutku nemalých rozměrů. A jak již bylo uvedeno výše, pan Jindřich byl navíc prudké a prchlivé povahy. Nemohlo tedy dojít k osobní šarvátce mezi ním a hostem, Vilímem Rymem? Jistěže mohlo.

Jenže hned po ruce byl pánův zbrojnoš a tak vina padla na něj, i když zřejmě neprávem. A kde pokulhává světská spravedlnost, tam prý nastupuje ta vyšší. Podle ní to vypadá tak, že vraždu ve skutečnosti zosnovala šlechticova choť paní Kateřina a za trest dodnes musí na Buchlově strašit jako černá paní. Podle pověsti se prý zjevuje v té nejponuřejší místnosti z celého hradu, ve které se v časech dřívějších soudili pytláci a kde dostávali skutečně kruté tresty. Také tu před pohřbem bývala ukládána těla zesnulých majitelů hradu. Na vše tu pak dohlížely podobizny již zemřelých hradních pánů.

Černá paní v černém pokoji

Podle legendy přesně o půlnoci vystupuje černá paní Kateřina z nejtemnějšího kouta této komnaty a vydává se na obchůzku hradem. Odpyká si někdy svoji vinu a dojde její duše pokoje?

Petr Matura

Obr.: www.hrad-buchlov.cz, www.bloody-disgusting.com, www.esbirky.cz

Mohlo by vás ještě zajímat:  Oběšenec na Konopišti. Někdo ho cítí, jiní i vidí

 

 

 

 


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit