Kruté rituály sibiřských kočovníků. Šlo doslova o hlavu

Magie / Světové záhady / Záhady / 21. 1. 2021

Ve starověkých pramenech byli kočovníci popisováni jako násilníci náchylní k válkám a loupežím. Jenže historici mají o kočovnících z prvních století našeho letopočtu archeologických a antropologických údajů poměrně málo…

V nové studii, zveřejněné v American Journal of Physical Anthropology, mezinárodní tým vedený výzkumníky z University v Bernu a Ruské akademie věd (RAN), představil nové údaje o životě a bojích mezi kočovnými kmeny na Sibiři mezi 2. a 4. stoletím našeho letopočtu.

Život Skythů poznáváme především z jejich artefaktů

Tajemní Skythové

Připomeňme, že v té době u nás v Evropě již započala eroze Římského impéria a došlo k jeho rozdělení. Na našem území žily germánské kmeny a zbytky Keltů a schylovalo se k rozsáhlému stěhování národů.

O tisíce kilometrů východně nebyla situace o nic klidnější. Na jižní Sibiři, tam, kde se dnes nachází území Republiky Tyva, jsou dnes objevovány poměrně rozsáhlé archeologické lokality, které svědčí o osídlení tohoto území již od paleolitu. Zvláště pozoruhodné jsou v tomto ohledu skytské artefakty z doby bronzové stejně jako pohřební struktury pozdního starověku.

V roce 2017 tak byla objevena pohřební mohyla v takzvaném Údolí králů. Je jednou z „královských“ hrobek skytské kultury na Sibiři. Skytové byli rozsáhlé kočovné kmeny, obývající území od dnešní Ukrajiny, Krymu, přes kazachstánské stepi až po jižní části Sibiře, o jejichž životě však toho dodnes víme jen málo.

Mohyla byla vykopána společnou rusko-švýcarskou archeologickou expedicí, kterou vedli Gino Caspari z Bernské univerzity, a Timur Sadykov a Egor Blochin z Ruské akademie věd.

Na okraji památníku vykopávky odhalily hřbitov z 2-4. století našeho letopočtu s pozůstatky 87 lidí. Některé z nich vykazovaly jasné známky násilí, a to nejen z války, ale možná i v souvislosti s krvavými rituály.

Tým výzkumníků začal pečlivou analýzu zranění nalezených na těchto kostrách, jakož i výzkumu poměru stabilních izotopů a DNA z kostí, což v blízké budoucnosti umožní rekonstruovat stravu, mobilitu a genetickou příslušnost zde dlouhodobě žijících lidí.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Einstein a telepatie?

Rituální oběti?

Podle provedených studií 25 % těchto lidí zemřelo v důsledku vojenských akcí, hlavně bojů z blízka, často se známkami stětí nepřítelem. Ačkoli násilí postihlo především muže, k obětem patřily také ženy a děti. Některé pozůstatky vykazují známky podříznutí hrdla a skalpování.

Podle vědců to naznačuje, že nešlo jen o nájezdy a vojenské šarvátky, ale pravděpodobně také o specifické záhadné rituály, spojené se zabíjením a sběrem válečných trofejí.

Území ovládané Skythy

Lidé, pohřbeni v mohyle, nazývané Tunnug-1, byli vystaveni opravdu neskutečnému násilí. Tyto i další nálezy svědčí o tom, že prvních stoletích naší éry zažila celá jižní Sibiř období nestability a válek.

Jaké to ale mělo příčiny? Boj o území, podnební změny, boj o lovecká teritoria a nedostatek potravin, nebo existence nějakých krutých neznámých kultů a krvežíznivých vládců?

Kdo ví…

-skm-

Obr.: www.wall.alphacoders.com, wikipedie


Štítky: , , ,

Mohlo by se vám líbit