Kruhy na ledu a z ledu – záhadné, ale vysvětlitelné

ARCHIV / Světové záhady / 22. 2. 2020

Na počátku rok 2020 objevil Peter McKinney na skotské řece Dunearn, u přítoku řeky Findhorn v Nairnshire, záhadný fenomén – desítky sněhových kruhů o velikosti pizzy, tj. asi 20 – 40 cm v průměru. Úkaz zachytil na mnoha fotografiích. Ač je mu 51 let a zde žije 35 let, dosud nic takového neviděl. Jak je to možné?

Kruhové ledové „kry“ na řece Dunearn začátkem roku 2020

Kruhy na ledu jsou vzácný působivý fenomén, který už udivil řadu lidí. Pozornost veřejnosti začal přitahovat na konci 19. a začátku 20. století, kdy se o tom objevily první články v americkém a kanadském tisku. Nově vyl tento fenomén objeven v 80. létech 20. století poté, co se ho podařilo spojit s mimozemšťany a UFO.

Kombinace několika faktorů

Ledový kruh na řece v Braemaru v lednu 2019

Ledové kruhy se na řekách objevují za určitých podmínek. Mohou mít průměr až několik metrů. Vznikají v tekoucích vodách potoků a řek. Faktem je, že tok vody není nikdy rovnoměrný – čím blíže ke středu toku, tím je intenzivnější. Tomu se říká „hranový efekt“. Pokud je na dně prohlubeň, z jedné její strany se voda pohybuje rychleji než na druhé a v prohlubni se potom pohybuje do kruhu a případně, pokud mrzne, i vytváří kruhové kusy ledu.

U dna se přitom drží nejhustší vrstvy vody o teplotě + 4°C a když se teplota vody v povrchových vrstvách blíží téměř nule, začnou stoupat nahoru a omývat spodní plochu kruhové „kry“ ledu nad prohlubní. Ty potom začnou tát a případně zas znovu zamrzat a proud tekoucí vody je navíc ještě „obrušuje“ do kruhového tvaru.

My máme něco jiného

České republice se však jev „ledových kruhů“ vyhýbá, protože kvůli napřimování a regulaci vodních toků mizí podmínky nutné pro jejich vznik. Lidé se u nás setkávají spíše s tím, že kruhové roztáté plochy ledu a sněhu se objevují na poklidné hladině rybníků. V tomto případě vznikají v důsledku výrony plynů z tlejícího dřeva na dně.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajemství legendární pirátky Alvildy

V obou případech tedy existuje přirozené vysvětlení jevu, který na první pohled vypadá záhadně a jsou tak také prezentovány veřejnosti, jednak díky neutuchající poptávce po všem záhadném, jednak kvůli odtrženosti většiny současné lidské populace od přírody a přírodních jevů obecně, natož pak, pokud jde o jevy vzácnější a neobvyklejší. Ne ve všem ale nutně musí mít prsty UFO a mimozemšťané.

Zatím největší zaznamenaný ledový kruh – Westbrook. Maine, leden 2019

-skm-

Obr.: www.upcomingworldnews.com, BBC News, www.dailymail.co.uk

 

 

 

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit