Krokodýli v Rusku? Možná, že ano!

DĚSIVÉ LEGENDY / Světové záhady / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 9. 2. 2021

V kronikách je řada záhadných příběhů, o kterých je sporné, zda se skutečně odehrály, nebo zda to jsou jen zapsané legendy.

Jedna z takových zpráv je i o invazi krokodýlů do Pskova, města na poloviční cestě z Rigy do Petrohradu.

Krokodýl, nebo něco jiného?

V letopisech je zmínka o tom, že na konci 16. století v Pskově vylezli z řeky „corcodeli“ – tedy krokodýli. Mohli bychom si myslet, že kronikář byl pod vlivem alkoholu, ale ukázalo se, že i jiní kronikáři psali o stejné věci, a vyprávěli o krokodýlech, kteří byli pozorováni a nalezeni na území dnešního Běloruska a v Pobaltí. Je i zpráva o tom, že na konci 16. století jistý Angličan viděl na břehu jedné z polských řek mrtvého krokodýla.

Byli to krokodýli v tom smyslu, jak je známe dnes, nebo to byl nějaký jiný velký plaz? Těžko říci.

V zásadě by to mohl být nějaký velký ještěr, ale na uvedených územích nejsou vůbec žádné náznaky a stopy po jejich existenci. Současně museli být „corcodeli“, plazící se z řeky, nějací obojživelníci, takže tato „ještěrka“ nebyla jen tak přehlédnutelná.

Posvátné černé ještěrky

Cizinci, kteří tehdy, na počátku 16. století, pobývali v Rusku, zejména baron Sigmund von Herberstein (1486-1566), napsali, že místní pohané chovají černé ještěrky v posvátných hájích, a jsou vykrmovány „pro štěstí“.

Je pravda, že je velmi nepravděpodobné, že by místní pohané vzali Sigmunda na svá posvátná místa na exkurzi. Spíše je možné, že takovou legendu mu vyprávěli pravoslavní kněží, kteří chtěli očernit své konkurenty, skrývající se v divočině. A možná tomu sami věřili. Takže – falešná stopa?

Kult ještěra kultem mrtvých předků?

Současní vědci ví, že v oblasti Pskova a Novgorodu opravdu existoval kult ještěra. Kde se ale vzal?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadný drak „Alber“ – anebo UFO?

Je pravda, že jak tento ještěr vypadal, není známo. Kritici říkají, že ještěr je ve skutečnosti „předchůdce“ – tj. „Předek“, zejména proto, že existuje důvod se domnívat, že kult Ještěra, pokud nějaký byl, byl právě kultem mrtvých.

Kněží mohli poplést a zaměnit „předka“ a „ještěra“, a rozšířit nesprávné informace o místních pohanech. Navíc v té době bylo téměř celé Rusko ještě stále polopohanské.

Ale v roce 1582 se stalo něco podivného. Podle kronik krokodýli ve velkém počtu vylezli z řeky a stáli na cestách, tedy pravděpodobně u vodních cest, a mnoho lidí snědli a poděsili. Všichni se modlili, krokodýli hodovali, ale pak přišla zima a plazi pomřeli.

A řešení?

Zda to byla pravda, není známo. Někteří badatelé se domnívají, že krokodýly přivezli obchodníci a kupci, ale nějak jim unikli. I pouhá dvojice takových plazů mohla kohokoliv vyděsit, protože strach má velké oči – a lidi už neviděli dva, ale dvě stě dva krokodýly.

Je to možné? Je ale těžké uvěřit, že by ruští nebo cizí kupci pouze v tomto roce měli dovážet děsivé plazy, aby je pak zbůhdarma pouštěli na svobodu.

Existuje však také skeptičtější názor. A ten říká, že krokodýl, ani při teplotě 20°C, nebudou lovit obyvatele dávné Rusi. Proč? Protože krokodýli jsou chladnokrevní a jsou závislí na teplotě okolního prostředí. A ta není v Rusku zrovna nejpříznivější, občasných 20 stupňů tepla nestačí.

Mohlo však jít jen o nějakého sumce, který opravdu někdy zaútočil na lidi. Kromě toho lze mrtvé tělo sumce zaměnit za plaza a jeho ploutve za krátké nohy krokodýla. Navíc, nikdo z Rusů tehdy neviděl skutečné krokodýly, a tak není jasné, jak na toto označení lidé přišli, a s čím to porovnali.

V teplotním optimu by to ale šlo

Mohlo by vás ještě zajímat:  Měli černou krev, čtyři prsty a podlouhlé hlavy!

Je tu však ještě jedna možnost. V období 1466 – 1618 panovalo v Evropě výrazně teplé období, tzv.. Teplotní optimum. V 16. století byly zimy velmi mírné, v Čechách kvetlo pěstování vína, i dalších teplomilných rostlin, jako broskvoní, mandloní i melounů, a na Třeboňsku žily dokonce i želvy. Žně začínaly už v polovině června.

Krokodýli se tedy nemuseli dostat do Ruska ne jako dospělí jedinci, ale jako mláďata. Ty tam pak mohli opravdu kupci dovézt jako malé ještěrky, aniž by věděli, co přiváží. Pokud by jim unikly, v důsledku nehody, nebo záměrně, pak i na sever od nás, mohly být tehdy vcelku příhodné teplotní podmínky, aby krokodýli mohli vyrůst v řekách a jezerech do dospělé velikosti.

-skm-

Obr. www.cntraveller.in, archiv autora

Obrázky plazů ve středověkých kronikách a letopisech

 

 


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit