Kráter ukrýval 8 000 let staré petroglyfy. Jaké tajemství skrývají?

ARCHIV / Světové záhady / 3. 9. 2019

Jihoafričtí vědci z University of Free State nedávno objevili 8 000 let staré rytiny, které vytvořili lidé Hoi San, domorodí obyvatelé Jihoafrické republiky. Nacházejí se v oblasti, které je pozůstatkem po dopadu obrovského meteoritu. Průměr celého kráteru je 300 kilometrů a je více než dvě miliardy let starý. Meteorit, který zde kdysi dopadl, letěl rychlostí 70 000 kilometrů za hodinu, když narazil na Zemi. Vědci jsou si téměř jisti, že asteroid, který vytvořil Vredefortův kráter, měl průměr asi 10-15 kilometrů.

Hadovitá struktura ve stěnách kráteru

Rytiny byly nalezeny na stěně kráteru ve Vredefortu, kterému domorodci říkají  Dešťový had, a předpokládá se, že domorodci, kteří žili v této oblasti, si byli vědomi duchovního významu tohoto místa, které si spojovali s tvorbou deště. Jak na to přišli? Výzkum, provedený Univerzitou Svobodného státu, zahrnuje odebrání vzorků roztavené horniny, která pronikla skrz trhliny ve dně kráteru a vytvořila tak   dlouhé a úzké geologické struktury. Ty mohou mít délku až šest kilometrů a jsou stále zahaleny tajemstvím, které se vědci snaží vyřešit.

Archeologové se domnívají, že jedním z důvodů, proč se dávní obyvatelé okolí kráteru, příslušníci kmene Hoi San,  zajímali o   kráter, bylo to, že se podobá tvaru dešťového hada. Navíc jeho umístění na vrcholu kopce  vedle přirozeně vzniklé vodní nádrže je pravděpodobně vedlo k provádění dešťových rituálů a případně dalších obřadů. Jak přesně probíhaly, nevíme, protože lidé v té době ještě neznali písmo. Jako určitou nápovědu nám zanechali jen své kresby…

-skm-

Obr.: www.orangesmile.com, archiv autora


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit