Kosmický kšeftík se známkami. Pozadí skandálu zůstává nejasné

ARCHIV / NEJČTENĚJŠÍ / Světové záhady / UFO A MIMOZEMŠŤANÉ / 29. 4. 2021

Není snad nikoho, kdo by nevěděl o americké misi na Měsíc. Ale ne každý ví o tom, že po jednom úspěšném letu na Měsíc byli všichni tři astronauti NASA – David Scott, James Irwin a Alfred Wardine, doživotně zbaveni možnosti znovu letět do kosmu. Proč?

Mise Apollo 15 (26. 7. 1971 – 7. 8. 1971) byla jednou z nejpokročilejších a nejpropracovanějších. Měla i jedno významné prvenství. Poprvé se mise zúčastnil i lehký elektromobil LRV (Lunar Roving Vehicle), díky kterému astronauti mohli po Měsíci vykonat i zhruba desetikilometrové projížďky, při kterých pilně fotografovali a filmovali měsíční krajinu a sbírali vzorky půdy.

Jedna z „měsíčních“ obálek

Propašované poštovní obálky

Skandál však vypukl z úplně jiného důvodu, než kvůli plnění vědeckých a výzkumných povinností. Faktem je, že David Scott si bez svolení NASA vzal na palubu lodi tři sta devadesát osm poštovních obálek s nalepenými známkami, které po návratu na Zemi zamýšlel i za účasti svých kolegů astronautů prodat. A pochopitelně ne právě levně. Cena jedné obálky se mohla vyšplhat v aukcích až na patnácti tisíc amerických dolarů, a co víc, žádný předpis něco takového ani nezakazoval. Přesto byly známky Scottovi zabaveny a astronautům díky tomuto plánu tak úplně zbohatnout nepodařilo.

Zpočátku se ostatní členové posádky pokoušeli svou účast na této akci popřít, ale poté, co byly všem pozastaveny další lety, podali společnou žalobu na NASA, v níž požadovali vrácení obálek. Z toho jasně vyplynulo, že astronauti plánovali toto své podnikání od samého začátku. I když ale byla astronautům další kariéra astronautů „zatržena“, nijak nestrádali. Poptávka po jejich službách byla veliká a po letu na Měsíc úspěšně pracovali v jiných průmyslových odvětvích.

Jenom závist?

A jak to dopadlo s obálkami? Celá aféra se v tichosti rozplynula a obálky se nakonec do prodeje dostaly. Tedy některé, jiné jsou zatím uloženy v bezpečnostních schránkách jako forma investice.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Mayská stéla a parní stroj starý 4000 let

To není nijak překvapující. Proč však NASA udělala kolem obálek takový skandál? Dříve v tichosti takové a podobné jednání „svých“ astronautů tolerovala a na tom asi i Scott svůj plán založil. Měl v NASA, či jinde nějakého svého osobního nepřítele? Anebo rozsah jeho zamýšleného obchodu byl tak velký, že byl považovaná za amorální? Či snad za vším stojí jen docela obyčejná lidská závist? Podle dobových svědectví se tehdy s astronauty zacházelo „jako s bohy“. Nastal snad čas srazit jim hřebínek? Anebo se NASA – prostě k obrazu amerických hrdinů nějaké „kšeftování“ prostě nehodilo?

-skm-

 


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit