Kolik zvířat se vlastně vešlo do Noemovy archy? Budete se divit!

Světové záhady / 25. 6. 2019

V první řadě jde samozřejmě o otázky reality a věrohodnosti příběhu o obří lodi, která zachránila lidstvo, spolu se zvířaty po katastrofální potopě.

O možnosti potopy existují stále pochybnosti. Mohl ji způsobit pád asteroidu, uvolnění ledového příkrovu do moře, nebo posun zemské osy. Střízlivější odhady uvažují o protržení bosporského průplavu z dob, kdy bylo ještě Černé moře jezerem a následné vlny tsunami pohřbily města na jeho březích.

Studenti posledního ročníku Fyzikální fakulty britské University v Leicesteru vzali rozměry archy z Bible a přepočítali je na dnešní míry. Došli k závěru, že loď této velikosti by byla dost stabilní, aby zachránila velké množství živočichů.

Rozměry archy jsou známy z biblické knihy Genesis (6:13-22) – 300 loktů dlouhé, 50 loktů na šířku a 30 loktů výšky. Pokud 1 loket byl 48 cm, pak délka lodě byla 144 metrů na délku, 24 m šířka a 8,5 m výška. Při tom však fyzici uvažovali, že jaký přesně strom je onen „gofer“, z něhož byla archa byla postavena. Říká se mu také „pryskyřičný strom“ a mohl by to být tradiční cedr, cypřiš anebo borovice. Nicméně, fyzikální vlastnosti všech těchto stromů jsou podobné.

Výpočty založené na principu Archimedova zákona ukázaly, že loď této velikosti by mohla v pořádku pojmout až 70 000 zvířat, tj. 35 tisíc druhů. Ve skutečnosti to bylo o něco méně druhů, protože od všech druhů tzv. čistých zvířat měl Noe na palubu vzít 7 párů. Která zvířata byla pro tento považovaná za čistý, je předmětem diskuze. Šlo o zvířata, která mohla být obětována Bohu, a předpokládá se, že přinejmenším to bylo holubi, kozy, ovce a hovězí dobytek. Větší počet jich měl být naložen proto, aby některá z nich mohla být obětována, což také byla.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ztracená civilizace v Amazonii stará tisíce let. Zůstala po ní jen jediná stopa…

Nezapomínejme také na symbolickou rovinu věci, tj. braní zvířat po párech, což je u stádových zvířat, jako jsou ovce, kozy a skot, biologický nesmysl a což pastevecká kultura, jaká je popsána v Bibli, musela vědět. Ledaže by obětováni byli jen samci, což ovšem v Bibli výslovně zmíněno není. A samozřejmě, že se do archy nevešla všechna zvířata, která dnes na Zemi žijí, a to pochopitelně vč. zásob. Podaří se někdy vůbec odhalit reálné jádro tohoto příběhu, anebo tam vůbec není, a jde jen o symbolickou záležitost?

-skm-

Obr.: Place4You – uCoz, The Fact Site, Fiveprime, wikipedia


Štítky: , ,

Mohlo by se vám líbit