Kočičí ráj na zemi se jmenuje Kypr

DĚSIVÉ LEGENDY / SVĚTOVÉ ZÁHADY / 19. 9. 2020

Kdo z vás navštívil Kypr, tak si nemohl nevšimnout množství koček, a to doslova na každém kroku. A nikdo je nepronásleduje ani nevyhání. Naopak – lidé jim ochotně dávají misky s mlékem a krmením na chodníky před domy. Pro všechny toulavé kočky. A ty se zde mají doslova jako v ráji. Kde se ale zde kočky vzaly a čím si zasloužily takovou úctu?

Čistokrevná kočky kyperská, i když byste to do ní neřekli.

Na Kypru je najdete doslova všude – poblíž hotelů, obchodů, vyhřívají se na střechách i na plážích. Bez problémů se vám uvelebí v kavárně pod nohama. A tomu také odpovídají statistiky. Podle posledních údajů kyperských organizací na ochranu zvířat, dosahuje populace koček na ostrově 1,5 milionu. Tedy jich tu žije více než lidí.

Vlastní plemeno

Na ostrově se chová dokonce i speciální plemeno zvané „kočka sv. Heleny“ nebo „kočka Svatého Mikuláše.“ Podle barvy ji nepoznáte, protože podle mezinárodního standardu ustaveného v roce 2008 může mít téměř všechny barvy a formy zbarvení. Měly by být, už od koťat, „velká a silná“, s mohutnou kostrou a bohatým osvalením. Její srst je charakterizována jako krátká, max. polodlouhá.

Bojovaly s hadí invazí

Kočky však na Kypru nežily „odjakživa“. V 6. století se na ostrově nebývale rozšířili hadi. Neměli žádného přirozeného nepřítele, a tak jejich drzost byla taková, že začali děsit a vytlačovat lidi z jejich příbytků.

Pro obyvatele Kypru by to dopadlo velmi smutně, kdyby se zde na své cestě do Svaté země nezastavila Helena, matka římského císaře Konstantina, horlivá křesťanka, později svatořečená. Poměry panující na ostrově ji úplně vyděsily. A nařídila, aby římská armáda z Egypta a Asie na Kypr naléhavě dovezla množství koček, aby tam bojovaly proti hadí invazi.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Když duše nechce odejít

První dovezené kočky byly umístěny v klášteře sv. Mikuláše, odkud se později rozšířily po celém ostrově. Během několika let ostrov od hadů vyčistily a jejích „mateřský“ klášter se začal nazývat Kočičí. Nyní v něm žije pouhých osm jeptišek, které pečují o více než sto koček.

Velké překvapení

Neolitický společný hrob člověka a kočky nalezený na Kypru

Tolik tedy legenda, považovaná obecně za pravdivou, Avšak nedávno se ukázalo, že historie koček na Kypru je daleko starší! Před několika lety francouzští archeologové během vykopávek v oblasti Shillurokambos nedaleko obce Parekklisha na jižním pobřeží Kypru objevili neolitické pohřebiště datované kolem roku 9500 př. n. l., ve kterém byly společně s lidskými kostry objeveny také ostatky koček.

To naznačuje, že přinejmenším na Kypru kočka poprvé vstoupila do interakce s lidmi v polovině desátého tisíciletí před naším letopočtem, tedy dříve, než ve starém Egyptě. V neolitu, jako dnes, kočky vykonávaly funkci ochrany lidského domova před hlodavci a hady.

Otázka konečné domestikace koček však dosud nebyla jednoznačně vyřešena. Na rozdíl od psů, kteří během domestikace drasticky změnili své návyky, chování i vzhled, domácí kočky se od svého divokého předka téměř neliší. Existuje proto teorie, podle které kočky jednoduše obsadily určitý prostor vedle člověka, protože blízkost lidí pomohla dostat se snáze k potravě, ať už ve formě různých zbytků anebo třeba hlodavců, které lákaly člověčí zásoby. A tak tomu bylo před mnoha tisíci lety zřejmě i na Kypru.

-skm-

Obr.: archiv autora, wikipedia, www.northcyprusnews.com, www.thesun.co.uk


Štítky: , , , , , , ,

Mohlo by se vám líbit