Kdo rozluští tajemství záhadné mapy hvězdné oblohy?

Světové záhady / Záhady / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 4. 6. 2020

Starověký Egypt je svět plný tajemství. Neuvěřitelná přesnost konstrukce pyramid, stavby kolosálních rozměrů, k tomu řada legend a mýtů o posmrtném životě – to vše už po několik století vzrušuje archeology a historiky. Existuje však záhada, která skutečně „otočí“ náš pohled na svět.

Senemutova hrobka

Před několika lety archeologové objevili hrobku jednoho z nejznámějších stavitelů starověkého Egypta jménem Senenmut, což v překladu znamení „syn bohyně Mut“. To on postavil nekropoli Džosera, vztyčil četné obelisky jako třeba v Karnaku, a postavil mnoho dalších architektonických památek své doby. Kromě toho byl také velmi bohatý a mocný a měl velmi blízko k faraonovi. To znamená, že i on sám musel vlastnit svůj vlastní, bohatě zdobený hrob.

Pozoruhodná výzdoba hrobky

Ale moderní vědce nepřitahovala ani tak zajímavá biografie této starověké prominentní osobnosti, jako spíše tajemná mapa hvězdné oblohy, která byla zobrazena v jedné z místností stavitelovy hrobky.

Tato mapa skutečně přesně zobrazuje hvězdy a planety, které bylo možné vidět v té době v Egyptě. Klíčovými objekty mapy však jsou souhvězdí Orion a hvězda Sirius v souhvězdí Velkého psa, jejichž poloha vědce velmi zmátla. Orion byl zobrazen západně od Siria, zatímco jeho současná pozice je opačná – na východě.

Vědci předložili mnoho hypotéz, které by to mohly vysvětlit, často grandiózní a neuvěřitelné. Jedna z nich naznačovala, že před asi 10 tisíci lety se Země srazila s meteoritem neuvěřitelné velikosti, který ji doslova otočil, a proto staří Egypťané viděli Orion a Sirius v opačné vzájemné poloze než dnes. Tato teorie, i když to zní logicky, neobstojí ovšem ani té minimální kritice.

Nepřesné pozorování?

Staroegyptské astronomické záznamy

Možné racionální vysvětlení tohoto jevu bylo uvedeno o něco později. Ve starověkém Egyptě se neorientovali co do světových stran magnetických pólů naší planety, protože je tehdy neznali, ale podle polohy Slunce na obloze. Jeho východ ukázal na východ a západ na západ, jako dnes. Pokud se však moderní člověk na severní polokouli kdekoliv podívá na Slunce v zenitu, bude hledět vždy na jih. A i když je Egypt fakticky na severní polokouli, staří Egypťané ho podle toho, co viděli na obloze, tj. že např. západ Slunce ukazuje přesně na západ, umístili Egypt více na jih a podle toho na mapě v hrobce „dokreslili“ jinak nereálnou vzájemnou polohu Orionu a Síria. Přijde snad ještě někdo s nějakým jiným možným vysvětlením?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Mají pyramidy magickou moc?

-skm-

Obr.: www.uwm.edu, archiv autora,

 

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit