Kdo odhalí tajemství Atlantidy?

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / Světové záhady / Záhady / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 9. 3. 2021

Legenda o tajemné Atlantidě, kterou přes noc pohltilo moře, se nezdá být jen uměleckou nadsázkou. Nové výsledky výzkumů na ostrově Kréta naznačují, že tamní starověká civilizace byla vystavena přibližně stejné katastrofě, při které zahynulo čtvrt milionu lidí.

Jeden z nálezů z města Palaikastro

Záhadná velmoc, která zmizela beze stopy

Záhuba vysoce rozvinuté krétské civilizace před téměř 3,5 tisíci lety byla po dlouhou dobu tajemstvím. Starověká Mínojská kultura oplývala zručnými architekty a staviteli lodí stejně jako zdatnými obchodníky, jejichž úspěchy se roznesly po celém Středomoří a ovlivnily jiné kultury a způsob života dalších starověkých civilizací, včetně egyptské. V ní byli Mínojci známí jako „lidé z moře“.

Tato civilizace však najednou zanikla. Vědci našli příčinu – zuřivý vodní živel. Na pobřeží ostrova Kréta objevili minojský stavební materiál a hrnčířskou hlínu se zaoblenými oblázky stejně jako skořápky a další pozůstatky mikroskopické mořské fauny. Jedno je jisté – takovou směsici mohla vytvořit jen ničivá vlna tsunami.

Vzhledem k tomu, že hlavním zaměstnáním Mínojců byla mořeplavba a obchod, většina jejich měst byla postavena na pobřeží – to byl bohužel také hlavní příčina náhlého a ničivého zániku této starověké civilizace. Moře udeřilo na velká města u moře, včetně jedné z největších minojských osad, města Palaikastro na východním cípu ostrova, a ušetřilo jen malé vesnice ve vnitrozemí ostrova.

Tsunami smetlo Krétu

Kanadský archeolog Sandy McGillivray právě v Palaikastro prováděl archeologické výkopy celých 25 let. Objevil pozůstatky budov a mnohé další stopy kdysi kypícího života.

Město bylo velmi rozsáhlé a některé jeho oblasti se nacházely v nadmořské výšce jen 15 metrů nad mořem. Městské hradby u moře byly odplaveny, zatímco budovy vzdálené od pobřeží byly částečně zachovány.

Costas Sinolakis, odborník na tsunami z Technické univerzity na Krétě, dospěl k závěru, že vlna musela být stejně silná jako ta, která zničila pobřeží několika zemí jihovýchodní Asie v roce 2004 a zabila více než 250 000 lidí.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Velmistrova kletba

Ale co způsobilo tuto tsunami? Jak ukazuje radiokarbonová analýza, příčinou může být erupce sopky na ostrově Santorini, uprostřed druhého tisíciletí př. n. l. Ta se nachází sedmdesát kilometrů severně od Kréty. Bylo zjištěno, že erupce na ostrově Santorini byla desetkrát silnější než erupce sopky Krakatoa v roce 1883.

Výbuch santorinského vulkánu a zánik mínojské civilizace

Mýtus o Atlantidě – tajemném ostrovním státě, který se ponořil do hlubin moře – poprvé zmínil Platón před více než dvěma tisíci lety. Světově proslulým se stal až po vydání románu Julese Verne „20 tisíc mil pod mořem“. A snad právě zánik minojské civilizace způsobil zrod tohoto mýtu, provokujícího naši fantazii již nejméně 2000 let.

-skm-

Obr.: wikipedia, www.scholarexchange.furman.edu, www.brewminate.com

 

 


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit