Kam zmizeli původní obyvatelé Ameriky?

ARCHIV / Světové záhady / 14. 3. 2020

Uvádí se, že první lidé, kteří obydleli Ameriku, začali pronikat přes tehdy ještě prostupnou Beringovu úžinu ze Sibiře, a to po poslední době ledové před 12 tisíci lety. To však naráží na řadu problémů, zejména na nálezy stop lidské činnosti pocházejíc z doby před tímto datem – mezi léty 13 200 – 12 900 př. n. l. Také tito lidé, označování jako kultura Clovis, přišli ze Sibiře, jenže pak náhle jejich stopy mizí. Kam se ztratili?

Příslušníci kultury Clovis

V tomto dlouhodobém sporu o to, co zahubilo americké domorodce, zvítězili zastánci hypotézy pádu komety. Obdrželi totiž nové důkazy, které představili badatelé z Harvardské University pod vedením Michaela Petaeva.

Platina z vesmíru

Ve vzorcích ledu získaných v Grónsku vědci objevili platinový prach – velmi husté usazeniny, které vznikly před 12 890 lety. A tato platina byla kosmického původu, z čehož vyplynul i závěr, že jejím zdrojem byla kometa. Tomu odpovídá i to, že právě v této době na severní polokouli náhle začalo chladné období, které tato kometa způsobila. Její dopad na Zemi vyvrhl do atmosféry miliardy tun prachu a vody a zamezil tak pronikání slunečního svitu na povrch Země. Podle Petaeva toto ochlazení trvalo asi 500 let a mělo pro příslušníky kultury Clovis zničující následky. Domorodí Američané, kteří tehdy žili v Americe již několik století, zmizeli spolu s velkými zvířaty, které lovili – mamuty, mastodonty, srstnaté nosorožce, šavlozubé tygry, jeskynní medvědy. Všichni umrzli.

Kometární materiál dopadl až na sousední kontinent

Planetární kataklyzma

S dalšími důkazy dopadu komety na území USA v době kamenné přišli výzkumníci v čele s Jamesem P. Kennettem z University v Californii v Santa Barbaře. V roce 2007 našli ložiska mikroskopických kuliček, které vznikly v důsledku ohřevu kamene na vysokou teplotu – asi 2000° C, za vysokého tlaku a za následného rychlého ochlazení, tedy jak to bývá při dopadu komety. Později také Kennett objevil v tenké vrstvě sedimentu v USA materiál podobný tavenému sklu. Podle odhadů i ten vznikl před asi 13 tisíci lety při teplotě ne nižší než 2000 stupňů C. Stručně řečeno, kometa na Zemi opravdu kdysi dopadla, ale ne na starověké americké obyvatele, ale na území dnešního Íránu. Exploze doprovázející tento dopad byla tak obrovská, že její okraj či výběžek explozí zasáhl až na současné území Spojených států a Kanady.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Zázračné schodiště v Santa Fé. Podařilo se odhalit jeho tajemství?

Na Zemi se v té době oteplovalo, protože právě skončila doba ledová. A tu náhle opět udeřilo chladno a většina zvířat, a s nimi i lidé kultury Clovis, tuto katastrofu nepřežili. Na své další lidské obyvatele si potom musel americký kontinent ještě několik staletí počkat.

Tyto kuličky vznikly v důsledku nárazu komety před 13 000 lety

-smk-

Obr. cdn.sci-news.com, University of California

archiv autora


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit