Ježíš v předkolumbovském mayském kodexu? Patrně ano

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / Světové záhady / 20. 3. 2021

 O tajemství Mayů a následné genocidě, kterou přinesli španělští dobyvatelé, bylo napsáno již mnoho. Ve stopách vojáků kráčeli také misionáři šířící křesťanství i ohněm a železem. Ale bylo to vůbec nutné a co když misionáře někdo o mnoho století předběhl?

Americký archeolog Neil Steade objevil před několika lety kodex, pocházející z mexického spolkového státu Tlaxcala. Jedná se o čtyři listy pokryté pestrobarevnými obrázky. Ty jsou vyhotoveny na ploše o velikosti 30 krát 120 centimetrů. Kodex je téměř neporušený a jeho uspořádání se řídí číslem 5, které odpovídá planetě Venuši, jež symbolizuje známé mayské božstvo Quetzalcoatla.

Tajemný svět mayských kodexů

Dávno před Kolumbem

Listy kodexu jsou zhotoveny z česaných sisalových vláken, pokrytých tenkou vrstvou lepidla či škrobu. Znakové písmo pocházejí z obrázkového písma zvaného cholula pueblan, které je známé také jako cholulan mixtec.

Archeologové se domnívají, že doba a místo vzniku tohoto kodexu se řadí někam někdy mezi roky 600 – 900 našeho letopočtu v oblasti Cholula. Někteří jiní archeologové odhadují dokonce dobu vzniku jako ještě starší, 200 – 500 našeho letopočtu. Analýza textilií potvrdila, že skutečně v každém případě vznikl několik století před příchodem španělských dobyvatelů.

Nález takto zachovalého kodexu by byla sama o sobě dobrá zpráva, ale zajímavý je zejména jeho text. Ten je totiž jakýmsi hymnem na Quetzalcoatla a odmítnutím kultu jaguára. První překlad ukázal, že obsah tohoto kodexu vykazuje paralely k příběhu o Ježíši Nazaretském, představu o zmrtvýchvstání a posledního soudu. Závěrečná část kodexu představuje jakousi kopii 21. kapitoly novozákonní knihy Zjevení Janovo – tedy Apokalypsy. Zvláštní je, že samotná katolická církev přestala od počátku 4. století tuto kapitolu vyučovat. Kdo ale mohl navštívit Maye více než tisíc let před příchodem Španělů?

Mohlo by vás ještě zajímat:  Kolik zvířat se vlastně vešlo do Noemovy archy? Budete se divit!

Opravdu jde o Ježíše?

Možná mají pravdu neortodoxní badatelé, kteří tvrdí, že se do Nového světa snad i náhodně dostali misionáři. Vysvětlovalo by to fakt, že domorodci se při příchodu dobyvatelů klaněli jako bohům a nepomýšleli na žádný odpor.

Byl mayský bůh Quetzalcoatl zároveň pro některé své uctívače i Jezíšem?

Každopádně zkušený archeolog Neil Steade si stojí za svým a cituje z kodexu: ,,Pokušení umírá se smrtí a krvavou obětí Qutzalcoatla (Krista). Přívrženci Qutzalcoatlova (Kristova) náboženství, kteří zahynuli, se dočkají proměny… Oni to jsou, kdo zemřeli pro Nejvznešenějšího. Oni to jsou, kdo se odvrátili od hříchu stejně jako od pokušení. Oni to jsou, kdo obnovili spojení přijímáním. Zmrtvýchvstáním Nejvznešenějšího budou všichni mrtví znovu probuzeni k životu.“

Na výraznou podobnost s křesťanským textem netřeba poukazovat. Náčelníci tento dokument uchovávali celá dlouhá staletí a předávali ho z generace na generaci. I to svědčí o velké úctě, kterou k tomuto dokumentu měli.

Petr Matura

Obr.: www.ancient-origins.net, www.supportingevidences.net, wikipedie


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit