Jak se ve středověku holiči stali také chirurgy

ARCHIV / Světové záhady / 1. 2. 2020

Moderní lékaři dnes pomáhají pacientům zbavit se mnoha nemocí, často bezbolestně a bez velkého nepohodlí. Nebylo to tak ale vždycky. Ve středověku se byli obyčejní lidé léčeni tak krutými metodami, že současní pacienti by spíš prchli hrůzou, než aby něco takového podstoupili. Navíc dobrovolně.

Kdo léčil lidi?

V temném středověku byli lidé rozděleni do dvou kategorií – urození a neurození. Ti první dostali všechno nejlepší a druzí se museli spokojit s tím, co zbylo. Ti první si mohli být jisti, že o ně pečují skuteční odborníci, kteří medicínu dlouho studovali a poté žili v hradech šlechty. Už tehdy byli nazýváni lékaři. A obyčejné lidi ošetřovali odborníci na stříhání vlasů. Říkalo se jim jednoduše – holiči. Ti prováděli pouštění žilou, trhali zuby, přikládali pijavice a dokonce i amputovali končetiny.

Rekonstrukce ordinace holiče – ranhojiče v expozici na zámku v Brandýse nad Labem Foto: Pavel Mészáros

Lékaři se naopak provádění takových úkonů vyhýbali a v některých evropských zemích dokonce přísahali, že se takových praktik zcela vzdají. Jejich posláním bylo vyšetřit bohatého pacienta, určit diagnózu a navrhnout léčbu. Kromě toho hovořili plynně latinsky, čerpali z panovnických pokladen státní prostředky a byli považováni za vysoce vzdělané lidi.

O pomoc je žádali i lékaři

Na rozdíl od lékařů holiči žádné akademické vzdělání neměli. Léčit začali poté, co se přihlásili do stavovského cechu a vyučili se u jiného holiče, a několik let po zaučení si mohli otevřít svou vlastní živnost. Kromě holičství jako takového vykonávali i ty léčebné úkony, které byly pro lékaře nepřijatelné. Léčili tak například vážná poranění, zlomeniny, vyrážky apod. a byli zodpovědní za léčbu sexuálně přenosných nemocí a infekcí. Často na doporučení lékařů prováděli kauterizaci, amputaci, trepanaci a někdy i porody císařským řezem. Postupem času dokonalili své dovednosti natolik, že začali vážně konkurovat elitním lékařům v těch situacích, kdy jiná než chirurgická léčba neměla naději na úspěch.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Silvestr a Nový rok – ohňostroje i konec světa. Ale proč?

Začalo to v klášterech

První holiči se začali měnit na chirurgy nejprve v klášterech. Kolem roku 1000 evropské kláštery aktivně vyhledávali odborníky znalé holičského řemesla, aby stříhali a holili mnichy. Těm kromě holení vousů na hlavách vyholovali i typické mnišské kolečko, tonzuru. To bylo tehdy umění, které ovládali jen holiči. Stříhání mnichů a kněží mohl provádět jen mistr holič. Následně tito odborníci nejen prováděli holení a střihání, ale také začali mnichy léčit. Jejich odpovědnost tak brzy vzrostla a brzy pronikla i za klášterní zdi a do celého světa

-skm-

Obr.: Brewminate, archiv autora, foto: Pavel Mészáros

Úvodní foto: Rekonstrukce ordinace holiče – ranhojiče v expozici na zámku v Brandýse nad Labem Foto: Pavel Mészáros


Štítky:

Mohlo by se vám líbit