Jak jedna Irka málem vyhubila New York

ARCHIV / 4. 1. 2020

Díky populárním filmům o epidemiích mnoho lidí ví, kdo je „nulový pacient“ – první, kdo onemocněl, první, od kterého se nakazili všichni ostatní, ten, od kterého začíná epidemie či dokonce pandemie. Tento termín byl zaveden na začátku 20. století. K jeho vzniku přispěl případ Marie Mallonové, ženy, lépe známé jako Tyfová Mary. Byla to ona, kdo nakazil mnoho lidí v New Yorku tyfem.

Příběh Tyfové Mary se začal psát ještě před jejím narozením, když její těhotná matka dostala břišní tyfus. Přežila jej a v roce 1869 porodila zdravou holčičku. Odborníci se domnívají, že Mary byla nakažena právě tehdy, protože se na ni nemoc přenesla z její matky.

S jídlem servírovala i nemoc

Když bylo Mary 15 let, její rodina se i s ní přestěhovala z Irska do Ameriky. Tam Mary po několika letech získala práci kuchařky v bohaté rodině. Ale téměř okamžitě hosté této rodiny začali dostávat břišní tyfus. Nikdo sice neměl žádný důvod obviňovat z nákazy Mary, ale byla stejně vyhnána z města. V té době bylo totiž v USA zvykem spojovat všechny vzniklé nemoci s tím, že Irové jsou špinaví a nevzdělaní chudí lidé, roznášející nemoci.

V roce 1901 se slečna Mallonová přestěhovala na Manhattan, kde znovu získala práci v bohaté rodině. O několik dní později její noví zaměstnavatelé onemocněli tyfem a jedna služebná pradlena brzy zemřela. Mary potom přešla do práce do rodiny místního právníka – a příběh se opakoval. Celkem od roku 1901 do roku 1907 Mary vystřídala sedm zaměstnavatelů a přinesla tyfovou horečku do každého domu, kde získala práci kuchařky. Sama si to neuvědomovala, protože se cítila dobře a vypadala úplně zdravě. Kromě toho se jako laskavá křesťanka snažila pomáhat nemocným a starala se o ně, což ale celou situaci jen zhoršovalo.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Zastavil Archimédes neporažené Římany tajnou zbraní?

Co se opravdu dělo, bylo možné pochopit až v roce 1906, když Mary dostala práci kuchařky v rodině bankéře Charlese Henryho Warrena. V létě odjel odpočívat se svou rodinou a několika zaměstnanci, včetně Mary, do pronajatého letního domu. Tam dostali všichni tyfus a Mary si šla zase hledat nové zaměstnání.

Konečně odhalena

Ale majitel domu George Thompson se s tím nespokojil a rozhodl se zjistit příčiny infekce – chtěl dokázat, že jeho dům je bezpečný, protože jinak by bylo problematické jej pronajímat nebo prodat. Za tím účelem oslovil specialistu na zdravotnictví George Soperu, který poté, co několik let sledoval výskyt ohnisek tyfu ve státě, zjistil, že téměř všude v epicentru nákazy byla Mary Mallonová. Později dokonce o ní publikoval článek, kde ji pojmenoval jako Tyfová Mary.

Mary nejprve všechno popřela, přesvědčila ostatní, že byla úplně zdravá, a odmítala se podrobit testům. Přiznala však, že si při vaření nemyla ruce právě nejčastěji. V roce 1907 byla Mary umístěna spolu s dalšími nakaženými tyfem do karantény po dobu tří let na ostrov North Brother Island poblíž New Yorku.

Baktérie břišního tyfu

Dnes by to nebyl problém

V roce 1910 byla propuštěna, se zákazem výkonu povolání kuchařky, což zpočátku dodržovala a pracovala jako pradlena. Ale brzy získala opět lépe placenou práci kuchařky, jen si změnila své příjmení na Brownová. Po celém městě se znovu rozmohl tyfus, což vedlo k tomu, že Mary byla rychle nalezena a poslána zpět na North Brother, nyní bez práva na propuštění.

Až do své smrti v roce 1938 tam potom Mary Mallonová pracovala jako laboratorní asistentka. Pitva jejího tělo potvrdila, že v jejím žlučníku se nacházelo skutečně ložisko baktérií tyfu (Salmonella typhi). Dnes by se Mariin případ řešil podáváním antibiotik a k dispozici je také očkování před cestou do oblastí s výskytem břišního tyfu.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Jak to bylo s obry? Mýty, omyly i kousek pravdy

-skm-

Obr.: sagaftra.org, outbreaknewstoday.com, archiv autora


Štítky:

Mohlo by se vám líbit