Jak dva pasáčkové zorganizovali dětskou křížovou výpravu aneb když jenom víra nestačí

ARCHIV / Světové záhady / 19. 11. 2019

V  působivém seznamu křížových výprav, ve kterém nechybí ani tažení do Českého království, vyniká křížová výprava dětí, která se konala v roce 1212. Osud této události je nesmírně pohnutý. Žádný z účastníků se do Jeruzaléma nedostal a řada z nich přišla o život.

Spolehlivé zprávy o této výpravě se bohužel nedochovaly do našich dnů. Z tohoto důvodu je realita pevně protkána mýty, legendami a spekulacemi. Jedna věc je ale zcela určitě známá – iniciátory křížové výpravy byly Stefan z Cloyes a jistý Nicholas z Kolína nad Rýnem. Byli to pasáčkové.

Všechno vzniklo velmi banálně. Stefan měl vizi Ježíše, který mu přikázal předat dopis francouzskému králi, jenž měl chlapcům s organizací výpravy pomoci. Je pravda, že existuje další verze, která říká, že bezejmenný mnich, který předstíral, že je Bůh, tak omámil chlapcův mozek, že se ten rozhodl osvobodit Jeruzalém od Saracénů.

Pasáček byl tak inspirován, že se stal kazatelem a omámil nejen své vrstevníky, ale i některé dospělé. Stefan se postupně opravdu dostal až ke králi Filipovi II.  a francouzský vládce byl kupodivu touto myšlenkou tak inspirován, že se rozhodl  křížovou výpravu dětí povolit. Vedla ho přitom prostá myšlenka. Nevinné děti bez hříchu musí nad bezbožníky a pohany nutně zvítězit.

Stefan potom shromáždil obrovské množství příznivců a přestěhoval se do Marseille v naději, že se moře před nimi rozestoupí jako před Mojžíšem.

Přibližně ve stejnou dobu se zároveň Nicholas vydal z Kolína s třinácti tisíci dospívajícími dětmi přes Alpy. Pouze sedm tisíc z nich tak obtížnou cestu přežilo. Rozhodující roli zde hrály nejen věk a nedostatek přípravy, ale také čistě prozaické věci, nedostatek teplého oblečení a malé množství zásob.

Do Itálie děti dorazily už bez nadšení a usadily se v Janově. Někteří z dětských „křižáků“ zůstali dál ve městě, jiní se přesunuli přímo k papeži, a dokonce se dostal i na audienci! Papež Innocenc III. jim dal tu nejlepší možnou radu – vrátit se do své vlasti.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhadné létající disky Inků a tajemné věže chulpa

Děti tedy stejnou cestou odcestovaly do německých knížectví a opět jen velmi málo z nich překonalo Alpy bez úhony. Osud Nicholase je zahalen tajemstvím – existují obvinění, že zemřel na cestě domů, zatímco jiní říkají, že se někde v Janově ztratil. Německé křižácké děti nezískaly nic. Svatá země nemohla být dosažena.

Pokud jde o Stefana a jeho příznivce, moře se samozřejmě nerozestoupilo. V Marseille se kluci dohodli s místními obchodníky na přesunu loděmi do Svaté země. Děti nastoupily na lodě, a víc je nikdo neviděl. Zmizely beze stopy. Podle nepotvrzených zdrojů z tohoto období byli neúspěšní křižáci převezeni do Alžírska, a tam prodáni do muslimského otroctví.

Křížové výpravy dětí, nejneobvyklejší ze všech, skončily úplným fiaskem. Zanechaly však silný dojem v myslích potomků a současníků jako nebetyčný příklad hlouposti a fanatismu a zároveň.

-skm-

Obr.: archiv autora, cherwell, placeholder


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit