Fascinující a záhadné zelené sklo z vesmíru. Může být i léčivé

ARCHIV / BYLINKY A LÉČITELSTVÍ / ČESKÉ ZÁHADY / ufo / 3. 10. 2020

Když se řekne „vltavín“, asi většina z nás bude vědět, že se jedná o nádherný zelenkavý kámen, specifický tím, že se nachází pouze v naší krásné zemi. Tím spíš bychom měli věnovat zvláštní pozornost.

Jeho druhý název, „moldavit“ je odvozen od německého názvu Týna nad Vltavou Moldauthein, protože z jeho okolí pocházely první popsané nálezy. Název moldavit pro tuto přírodninu zavedl v roce 1836 Franz Xaver Maxmilian Zippe, kustod sbírek Národního muzea v Praze. Český název vltavín se objevil až o 50 let později, v době Jubilejní zemské výstavy v roce 1891. Často se chybně uvádí, že název vznikl jen podle řeky Vltavy (německy Moldau). Dalším zažitým omylem je skutečnost, že vltavíny jsou označovány jako nerosty. Podle odborníků však jde o přírodní sklo.

Vltavín z naleziště Besednice

Dárek pro milou

Zájmu lidí se pro svůj atraktivní vzhled těší již od dávných dob a patří tak, stejně jako český granát, mezi oblíbené kameny používané u nás. Platinový šperk s diamanty a moldavitem dostala dokonce od švýcarské vlády i britská královna Alžběta II. V jižních Čechách, kde se nacházelo nejvíce vltavínů, bývalo zvykem, že chlapci darovali vltavín, který sami nalezli, své milé.

Jaký však je původ vltavínů? V minulosti se soudilo, že šlo o sklo z pravěkých skláren. Další teorie tvrdila, že vznikly roztavením určité horniny po úderu blesku do země. Dnes již jsme moudřejší a víme, že vltavíny vznikly díky dopadu vesmírného tělesa na Zemi. Před zhruba 14,5 miliony let dopadl velký meteorit na území dnešního Bavorska. Energie uvolněná při dopadu vytvořila kráter o průměru 24 kilometrů a hloubce 1 kilometr. Při výbuchu byly roztaveny písečné sedimenty bohaté na křemen a ohromným tlakem byly vymrštěny do vzdálenosti 250 – 400 kilometrů, směrem k severovýchodu, tedy na území dnešních Čech. Kousky roztavené skloviny ještě za letu utuhly do různých tvarů. Tyto kousky pak dopadly na zem jako vltavíny. Působením gravitace a vody byly splavovány na různá místa a do různých vrstev podloží.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Jak dva pasáčkové zorganizovali dětskou křížovou výpravu aneb když jenom víra nestačí

Památka na mimozemšťany?

Nejznámější naleziště vltavínů se nachází mezi Pískem a Novými Hrady, na západním okraji Českobudějovické pánve. Odsud pochází 99 procent všech nalezených vltavínů. Ty zbývající lze najít v Třeboňské pánvi a na jižní Moravě, velmi vzácně pak také u Drážďan a u rakouského Radessenu.

Šperky s vltavíny obvykle respektují jejich přirozený tvar

Ovšem badatelé mají pro vznik vltavínů i jiná vysvětlení, která odborníky moc nepotěší. Někteří pracují s verzí, že u Českého Krumlova a Třebíče byla vesmírná letiště mimozemšťanů a horninu ve vltavíny přetavily šlehající plameny z motorů jejich kosmických lodí. Jiní zase přičítají vznik těchto nádherných polodrahokamů rovnou pradávným atomovým výbuchům. Je jisté, že se jedná o poměrně divoké teorie, se kterými asi většina ostatních právě nesouhlasí.

Zbavuje tíživých myšlenek

Vltavín není jen kamenem, který slouží jako ozdoba do šperků, ale má mít i léčivé vlastnosti. V léčitelství se používá k relaxaci a má také navozovat věštecké sny. Zmírňuje prý rovněž i bolesti hlavy, odstraňuje únavu, zvyšuje imunitu a pomáhá při chudokrevnosti a při chřipce. Vltavín má také člověka vést k tomu, aby se oprostil od tíživých myšlenek, které jsou uloženy hluboko v něm. Pole jeho působnosti by potom mělo spadat zejména v oblasti srdeční čakry.

Chceme-li vltavíny používat k léčení, je třeba je jednou za čas očistit ve vlažné vodě a dobít na slunci nebo za úplňku. A ať už v léčivou moc kamenů věříte, či nikoliv, určitě si vás tento tajemný kámen přinejmenším získá svojí podmanivou krásou.

Historická brož s broušenými vltavíny

Petr Matura

Obr.: www.etsy.com, twitter, www.rubylane.com, archiv autora

 

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit