Fantastická stvoření středověkých bestiářů. Jedno překvapení za druhým

ARCHIV / 24. 9. 2019

Středověké bestiáře byly sbírkami informací o různých zvířatech. Popisovaly naprosto neuvěřitelné představitele světa zvířat, zjevně neexistující, ale proto neméně důležité pro středověkého člověka. Tato stvoření měla často neobvyklé schopnosti.

Caladrius

Mýtický bílý pták s dlouhým krkem, připomínající něco mezi husou a labutí, se jmenoval Caladrius. Tento pták byl ctěn pro svůj dar uzdravovat. I jeho trus, podle legendy, by mohl pomoci vyléčit slepotu. Předpokládalo se, že pokud caladrius vletí do postele pacienta, a pečlivě se na něj podívá, bude dotyčná osoba uzdravena. Pokud se Caladrius odvrátí od nešťastného člověka, znamená to, že pacienta již nelze zachránit.

Leocrot

Leocrot nebyl zdaleka tak roztomilé zvíře, jak vypadá. Byl to napůl jelen, napůl lev s koňskou hlavou, a obrovskou tlamou od ucha k uchu, kde místo zubů byla pevná kost. Lidé věřili, že mazaný a velmi silný leocrots je schopen napodobit lidskou řeč, uměl křičet, a tak i nalákat vesničany do lesa, aby je sežral.

Dipse

Dipsa je had, známý již od starověku. Podle legendy vznikl z krve, kapající z hlavy Medúsy Gorgony, kterou jí odsekl Perseus. Dipsa žil v Libyi a měl tak silný jed, že člověk pokousaný tímto hadem cítil, jak jeho tělo pomalu hoří, a byl mučen strašlivou bolestí. Předpokládalo se, že Dipsa jsou prokleté a odsouzené k prožívání věčné žízně.

Monoceros

Monoceros byl zvláštní druh jednorožce, který měl tělo koně, nohy slona, ​​ocas jelena a jeden roh na hlavě. Někdy byl zobrazen s jelení hlavou a s kančím ocasem. Roh Monocerose, stejně jako jednorožce, má mnoho léčivých a magických vlastností, ale ulovit toto stvoření nebylo tak lehké jako jeho „bratrance“. Věřilo se, že monoceros zabije každého člověka, s nímž se potká na své cestě, a také vydává hrozný řev.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Odkud jsi, Hvězdné dítě?

Bonacon

Bytost s býčí hlavou, tělem koně a rohy ohnutými dozadu, byla považována za dostatečně neškodnou, dokud se nemusela bránit. Pak se bonacon neskutečně změnil, začal házet neuvěřitelně hnusný trus, a spálil všechno, čeho se dotkl. Ve středověku se věřilo, že je lepší se nenechat bonacony vystrašit.

Hydra

Tyto příšery byly vyobrazeny různými způsoby, buď ve formě vícehlavého hada, nebo ve formě ptáka. V bestiářích se uvádí, že hydry žijí na březích Nilu, kde hledají spící krokodýly, potom se jim vplíží do tlamy, a jedí jejich vnitřní orgány. Hydra se dostala zpět na svět prorváním břicha nešťastného krokodýla.

Salamandr

Docela skuteční plazi ve středověkých bestiářích měli úplně nadpřirozené síly. Věřilo se, že tato stvoření nejenže mohou žít v ohni, ale oni sami také dýchají plamenem. Blahoslavený Augustin napsal, že salamandr je ztělesněním vytrvalosti duše, která odolává pekelnému plameni. Lidé věřili, že salamandr byl také velmi jedovatý, a že takové zvíře, spadlé do studny, může otrávit celou vesnici.

Fauna středověkých bestiářů byla primárně alegorická, a proto nebylo tak důležité, zda popsaná zvířata skutečně existují. Úžasná fiktivní stvoření souvisela s různými pojmy morálky a náboženství, ztělesňovala zlé a dobré síly, určitým způsobem jednající, a tak byla chápána lidmi středověku.

-skm-

Obr.: archiv autora

 


Štítky: ,

Mohlo by se vám líbit