Existuje sněžný muž či někdo z jeho příbuzných? Konečně důkaz, že ano!

SVĚTOVÉ ZÁHADY / Světové záhady / 26. 3. 2020

Pověsti o sněžném muži jsou známé již stovky let. Podle nich se prý jedná o obrovského, všežravého lidoopa. Dle legend je pro lidi nebezpečný, avšak jinak též velice plachý. Pokud skutečně existuje, je prý zastoupen hned v několika druzích, jež mají svá pojmenování, a to podle místa svého výskytu.

Yeti a ti druzí

Záhadný tvor zachycený na kameru v roce 1967 severovýchodně od města Eureka v Kalifornii

Nejznámějším zástupcem těchto divokých tvorů je zcela určitě „yeti“, který pravděpodobně obývá velehorskou oblast Himálaj. Životu zde se případně zřejmě asi dobře přizpůsobil díky své husté srsti a nenáročností při výběru potravy. Čas od času se dostane do kontaktu s místními obyvateli, kteří ho kvůli následným nepříjemným zkušenostem pokládají za velice nebezpečného.

Pojmenování „kalimpong“ obdržel zřejmě jeho příbuzný, divoký člověk, který žije v horách v oblasti severovýchodních hranic Indie. V Mongolsku a rovněž v přiléhajících oblastech Číny a také Ruska zase zdomácněl název „alma“. V tomto případě se prý jedná o člověku velice podobné stvoření s malýma, avšak výraznýma očima a širokým nosem, které je vysoké přibližně 210 centimetrů.

Další podobná bytost byla prý spatřena koncem roku 1999 v severní Malajsii. Takové setkání je zde však zřejmě ojedinělé a unikátní, neboť tento tvor, místními nazývaný „mawas“ nebo „orang-mawas“ jinak žije v neobydlených horských oblastech.

Psí člověk madagaskarský

K neméně podivnému setkání došlo rovněž v létě roku 1991 na Madagaskaru, na úpatí horského masivu Tsaratanana. Zde byla pozorována lidská postava se širokými rameny a poměrně malou hlavou s protaženou čelistí, navíc s výraznými tesáky. Podle toho zřejmě tvor získal i své místní pojmenování – „psí člověk“. Kromě něj však lze na Madagaskaru zahlédnout též i křížence opice a člověka, pojmenovaného místními domorodci „tretretre“. Má údajně rudou srst, je plachý a přebývá v horských jeskyních.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Draci a chupacabry v Bělorusku? Anebo ještě něco jiného?

Severoamerický sněžný muž, nazývaný „bigfoot“ (velká noha) dosahuje podobné výšky jako jeho asijští příbuzní. Byl již několikrát vyfotografován, žádný ze snímků však bohužel nebyl dostatečně ostrý. V Číně si pak lidé zase vyprávějí rovnou o celém „opičím národě z Hupepu“, jež dokonce unáší lidi, zejména pak ženy.

Tak nějak by mohl yeti vypadat

Nezpochybnitelná setkání

Jako první popsal své setkání se sněžným mužem v roce 1887 plukovník Waddell ve své knize „Dobrodružství v Himálaji“. Popsal v ní zvláštní otisky jakoby lidských bosých nohou ve sněhu v jinak naprosto liduprázdné krajině. Na vlastní oči prý, jako první běloch, sněžného člověka spatřil britský botanik Henry John Elwes v roce 1906.

Později se po stopách sněžného muže vydává rovněž i několik horolezeckých výprav. Například slavný italský horolezec, cestovatel a spisovatel německé národnosti Reinhold Messner vypráví o tom, že sněžného muže potkal v Himálaji v roce 1986. Celé tělo měl prý osrstěné, stál na krátkých nohách a silné paže mu visely téměř až ke kolenům. Výšku tohoto tvora Messner odhadoval na něco málo přes dva metry.

A konečně i důkaz

Můžeme po tom všem připustit reálnou existenci neznámého obřího lidoopa? A o koho by vlastně ve skutečnosti šlo? Britská archeoložka dr. Myra Shackleyová je toho názoru, že by se mohlo jednat i o zbytkovou populaci člověka neandrtálského, který měl vyhynout „celkem nedávno“ – teprve před třiceti tisíci lety. Tuto její vědeckou hypotézu potvrzují i některé nálezy. Například v jednom údolí v Bhútánu se vědcům v roce 2001 podařilo objevit dlouhé černé chlupy a člověku podobné stopy, dlouhé 19 centimetrů. Po podrobném zkoumání získané srsti došli vědci k závěru, že genetické informace, jež v ní objevili, jsou doposud zcela neznámé. A proto zatím neznámý je i tvor, komu tato srst patřila…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Záhada z archivu – Dovede nás Salcburská kostka k jiným civilizacím?

Petr Matura

Obr.: The Telegraph, Comic Vine , archiv autora


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit