Existuje sněžný muž či někdo z jeho příbuzných? Konečně důkaz, že ano!

Svět zvířat / Světové záhady / 26. 3. 2020

Pověsti o sněžném muži jsou známé již stovky let. Podle nich se prý jedná o obrovského, všežravého lidoopa. Dle legend je pro lidi nebezpečný, avšak jinak též velice plachý. Pokud skutečně existuje, je prý zastoupen hned v několika druzích, jež mají svá pojmenování, a to podle místa svého výskytu.

Yeti a ti druzí

Záhadný tvor zachycený na kameru v roce 1967 severovýchodně od města Eureka v Kalifornii

Nejznámějším zástupcem těchto divokých tvorů je zcela určitě „yeti“, který pravděpodobně obývá velehorskou oblast Himálaj. Životu zde se případně zřejmě asi dobře přizpůsobil díky své husté srsti a nenáročností při výběru potravy. Čas od času se dostane do kontaktu s místními obyvateli, kteří ho kvůli následným nepříjemným zkušenostem pokládají za velice nebezpečného.

Pojmenování „kalimpong“ obdržel zřejmě jeho příbuzný, divoký člověk, který žije v horách v oblasti severovýchodních hranic Indie. V Mongolsku a rovněž v přiléhajících oblastech Číny a také Ruska zase zdomácněl název „alma“. V tomto případě se prý jedná o člověku velice podobné stvoření s malýma, avšak výraznýma očima a širokým nosem, které je vysoké přibližně 210 centimetrů.

Další podobná bytost byla prý spatřena koncem roku 1999 v severní Malajsii. Takové setkání je zde však zřejmě ojedinělé a unikátní, neboť tento tvor, místními nazývaný „mawas“ nebo „orang-mawas“ jinak žije v neobydlených horských oblastech.

Psí člověk madagaskarský

K neméně podivnému setkání došlo rovněž v létě roku 1991 na Madagaskaru, na úpatí horského masivu Tsaratanana. Zde byla pozorována lidská postava se širokými rameny a poměrně malou hlavou s protaženou čelistí, navíc s výraznými tesáky. Podle toho zřejmě tvor získal i své místní pojmenování – „psí člověk“. Kromě něj však lze na Madagaskaru zahlédnout též i křížence opice a člověka, pojmenovaného místními domorodci „tretretre“. Má údajně rudou srst, je plachý a přebývá v horských jeskyních.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ötzi - co nám sdělila nejstarší mumie Evropy?

Severoamerický sněžný muž, nazývaný „bigfoot“ (velká noha) dosahuje podobné výšky jako jeho asijští příbuzní. Byl již několikrát vyfotografován, žádný ze snímků však bohužel nebyl dostatečně ostrý. V Číně si pak lidé zase vyprávějí rovnou o celém „opičím národě z Hupepu“, jež dokonce unáší lidi, zejména pak ženy.

Tak nějak by mohl yeti vypadat

Nezpochybnitelná setkání

Jako první popsal své setkání se sněžným mužem v roce 1887 plukovník Waddell ve své knize „Dobrodružství v Himálaji“. Popsal v ní zvláštní otisky jakoby lidských bosých nohou ve sněhu v jinak naprosto liduprázdné krajině. Na vlastní oči prý, jako první běloch, sněžného člověka spatřil britský botanik Henry John Elwes v roce 1906.

Později se po stopách sněžného muže vydává rovněž i několik horolezeckých výprav. Například slavný italský horolezec, cestovatel a spisovatel německé národnosti Reinhold Messner vypráví o tom, že sněžného muže potkal v Himálaji v roce 1986. Celé tělo měl prý osrstěné, stál na krátkých nohách a silné paže mu visely téměř až ke kolenům. Výšku tohoto tvora Messner odhadoval na něco málo přes dva metry.

A konečně i důkaz

Můžeme po tom všem připustit reálnou existenci neznámého obřího lidoopa? A o koho by vlastně ve skutečnosti šlo? Britská archeoložka dr. Myra Shackleyová je toho názoru, že by se mohlo jednat i o zbytkovou populaci člověka neandrtálského, který měl vyhynout „celkem nedávno“ – teprve před třiceti tisíci lety. Tuto její vědeckou hypotézu potvrzují i některé nálezy. Například v jednom údolí v Bhútánu se vědcům v roce 2001 podařilo objevit dlouhé černé chlupy a člověku podobné stopy, dlouhé 19 centimetrů. Po podrobném zkoumání získané srsti došli vědci k závěru, že genetické informace, jež v ní objevili, jsou doposud zcela neznámé. A proto zatím neznámý je i tvor, komu tato srst patřila…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajemství našich polibků. Co všechno prozradí?

Petr Matura

Obr.: The Telegraph, Comic Vine , archiv autora


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit