Existoval legendární král Lear?

DĚSIVÉ LEGENDY / Světové záhady / 4. 2. 2021

Město Leicester, vzdálené asi 40 km východně od Birminghamu, a 120 km severně od Londýna, je dnes důležitým historickým centrem Británie, se svou jedinečnou historií a samozřejmě také svými legendami. Je ale příběh o králi Learovi skutečně jen legendou?

V roce 1135 slavný sběratel britských kronik, benediktinský mnich Geoffrey Monmouth (1090-1155) (který je znám jako autor legend o slavném králi Artušovi a rytířích kulatého stolu), dokončil svůj neocenitelný rukopis s názvem „Historia Regum Britanniae“. (History of the Kings of Britain), kde se samostatně zmiňuje o nějakém velmi podivném králi, „polobohu vody“, a králi Britů, jménem Lear, který za jeho vlády postavil pevnost na řece Sor (řeka Sore – dnes známá jako Soar).

Král Lear ve starých kronikách

Tragický osud dávného krále

Aniž bychom se zabývali složitostí zápletky slavného díla, připomeňme, že keltský král Lear propadl šílenství poté, co rozdělí dědictví mezi dvě ze svých tří dcer, což má tragické následky. Zmiňme také závěr díla. Král Lear najde věčný mír v podzemní kryptě pod chrámem na řece Soar (Sor), kterou pro něj postavila jedna z jeho dcer – Cordelia. (V Shakespearově verzi příběhu byla však před smrtí svého otce uškrcena. Nic neobvyklého, obvyklá anglická tragédie.)

Je zvláštní, že i když „král Leicesteru“ byl zmíněn dokonce i v kronikách Walesu (rukopis Troedd Ynys Prydein – Triády ostrova Británia), nikdo tento „pohádkový“ příběh nebral vážně! Chrám a místo odpočinku krále Leara, který by se měl nacházet v Anglii, nikdo nehledal, a vzhledem k dílu mnicha Geoffrey Monmoutha, byl brán za výplod obyčejné pohádky.

Takže si všichni myslí, že spolu s novými nálezy archeologů a historiků celá místní historická mozaika dává dohromady jeden velký obraz.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Voynichův rukopis 3x očima vědy. Co už bezpečně víme?

Královo město a jezero

Všechno to začalo tím, že ve foliantech „Knihy strašného soudu“ (Doomsday Book, ale nečekejte žádný horor, ve skutečnosti to byl jen soupis královského majetku) se našel inventární záznam z roku 1086, kde je Leicester označován jako město Legra, ale předtím je označován jako město se jménem – Lear!

„Šupinatý“ okraj sloupu, objevený při vykopávkách v roce 1958. Bývalá ulice Blue Boar Line

Je to pozoruhodné, ale rozpadající se přítok řeky Soar, který můžete   vidět ze severní strany Abbey Park, přes který je v parku most, se dnes stále nazývá Leire. Jedno z jezer, které se nachází na severu parku Leicester Watermead, se nazývá Jezero krále Leara. (King Lear`s lake).

Není třeba si dělat nějaké iluze. Město mnohokrát změnilo svůj název. V éře osídlení Kelty, před tisíci lety, se mu říkalo „Coriletavis“, později, s příchodem Římanů, od roku 47 n.l. a po vyhnání Keltů, se po dlouhou dobu nazývalo „Ratae“ (celé jméno – Ratae Corieltauvorum). A teprve po dobytí Británie Normany, přibližně teprve v desátém století našeho letopočtu, získalo město svůj staronový latinský název.

Zde je jen jeden ze stávajících výkladů, naznačující, že jeho moderní název – Leicester, vznikl ze saské fráze „Legra-ceaster“, což znamená „Útočiště Legra“. Podle mnicha Geoffreye Monmoutha, za vlády legendárního krále, město mělo jméno „Kaerleir“, které je stále velmi foneticky podobné jeho dnešnímu jménu.

Bůh vody?

Nyní je tento nález vystaven v římské expozici v Leicesterském „Jewry Wall Museum“. Tam můžete sami vidět, jak byl legendární král Lear zobrazen. O něco později, během archeologických vykopávek v oblasti římského osídlení, byly objeveny pozůstatky Janusova chrámu, což bylo, jak se předpokládá, staré kultovní místo, přestavěné Římany. Podle některých badatelů šlo o kultovní místo z předrománského období, které nepřímo souviselo s kultem „boha vody“.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Energie vyvěrající z hlubin země - co naši předci dobře věděli, a my ne?

Takovým zvláštním způsobem nabyl pohádkový příběh legendárního krále Leara najednou docela konkrétních obrysů a naznačil souvislosti s dalšími místními legendami.

Památník krále Leara alias vodního boha na jezeře

Slavná jeskyně Dane Hill na levém břehu řeky Soar, asi 5 km západně od středu města Liecester, se náhle stala předmětem živých sporů mezi místními historiky, kteří se vší vážností tvrdí, že právě v ní se skrýval král Lear před spiknutím svých dvou dcer. V zásadě se proti tomu nedá nic namítat – žádná jiná jeskyně v blízkosti města nebyla. A současný vrch Dane (oblast dnešního Glenfieldu a Foss Road), byl v té době pokryt hustým lesem, a byl zcela pustý a neobydlený.

Podzemní labyrinty

Zbývá už jen najít příležitosti prozkoumat podzemní labyrinty starého Leicesteru. Ty jsou ale dnes jíž hluboko skryté pod základy moderní zástavby…  Pamatujte na to, až v dnešním moderním divadle shlédnete klasické dílo anglického dramatika – i pohádky mají své pravdivé prvky.

-skm-

 

 

 

 


Štítky: , , , ,

Mohlo by se vám líbit