„Bájná“ archa úmluvy může být v Etiopii!

ARCHIV / DĚSIVÉ LEGENDY / Světové záhady / Záhady / Záhady / ZTRACENÉ VĚDOMOSTI / 22. 4. 2021

Etiopie je pro nás vzdálenou zemí kdesi na africkém kontinentu. Přesto – nebo právě proto – pro nás ukrývá mnohá zapomenutá tajemství. Dodnes se tam uchovala pradávná křesťanská víra a tamní kláštery zřejmě uchovávají mnoho cenných a pozoruhodných předmětů.

Jedním z nich je mužský klášter v Aksumu na severu Etiopie. Právě zde se možná ukrývá v Chrámu panny Marie Sionské jedna z nejhledanějších relikvií na světě, – biblická Archa úmluvy.

Královna ze Sáby

Ohrožuje lidi plameny

Je s podivem, že se tato relikvie pravděpodobně dostala z Izraele až na africký kontinent. Vysvětlení je však jednoduché. Této zemi kdysi vládla legendární a pověstmi opředená královna ze Sáby, do které se zamiloval král Šalamoun a počal s ní syna Menelika. Právě on měl tento skvost dostat v dospělosti darem od otce a odvézt do svého království na území dnešní Etiopie. Archa je údajně ukryta v kapli, do které má přístup pouze jen jeden kněz – a je velmi přísně střežena. Strážci nechtějí dovolit nikomu, tedy ani vědcům, vstoupit dovnitř a přesvědčit se, co je na této legendě pravdy. Činí tak prý pro dobro lidí, protože nepovolaný člověk v blízkosti archy údajně skončí v plamenech.

Přežila masakr?

Zajímavé je, že před několika lety informovali němečtí vědci o objevu paláce královny ze Sáby, v němž byla Archa úmluvy uložena. Trosky paláce se nacházejí na pahorku Dungur v západní části etiopského Aksumu a badatelé ho datovali do 10. století před naším letopočtem. Královnin syn Menelik sice chrám přestavěl a zasvětil jej Siriovi, archu však prý ponechal na místě. Od Menelika potom odvozují původ všichni etiopští vládci včetně Haileho Selassieho.

Potvrdí se někdy, že archa se nachází právě v této jinak chudé zemi, nebo mají pravdu ti, kteří tvrdí, že k přesunu Archy nikdy nedošlo? Truhla obsahující základní atributy židovské víry, např. desky s 10 přikázáními, a prý také jako talisman pomáhala chránit Izrael před nepřátelskými útoky až do 6. století př. n. l., kdy se ztratila při zničení jeruzalémského chrámu.

Mohlo by vás ještě zajímat:  Tajemství našich polibků. Co všechno prozradí?

Pokud je však Archa skutečně ukryta v Chrámu panny Marie Sionské, doufejme, že přežila i loňský masakr, kdy bylo povražděno až 800 lidí etiopskými a eritrejskými vojáky právě v etiopském svatém městě Aksum…

Plány přišly z nebe

Další záhadou Etiopie jsou bezesporu skalní kostely v Lalibele. Ty dal král Lalibela před 900 lety vytesat přímo do skal, aby tak vytvořil Nový Jeruzalém. Jedná se celkem o 11 kostelů vytesaných z jednoho kusu kamene. Tyto chrámy se stavěly odshora dolů, což je světový unikát nemající obdoby.

Výstavbu chrámů prý Lalibelovi nařídil samotný Bůh. Jiná legenda však zase vypráví, že se jej pokusil otrávit jeho bratr a král na několik dní upadl do kómatu. Během té doby se ocitl v nebi, kde obdržel stavební pokyny. Také se vypravuje, že král Lalibela v roce 1187 navštívil Jeruzalém, tedy krátce předtím, než toto město padlo do rukou muslimů. Rozhodl se proto vybudovat Nový Jeruzalém v Etiopii. Názvy místních kostelů jako Řeka Jordán, Adamův hrob či Boží muka by tomu odpovídaly. Měli však tehdejší domorodci znalosti k provedení takové mohutné stavby? Podle odhadů na ní mohlo pracovat až 40 000 dělníků.

Sklaní kostel v Lalibele

Pomohli templáři?

Někteří badatelé se domnívají, že na stavbě se mohli podílet templáři, kteří se sem dostali z Jeruzaléma. Ti, jak je známo, měli zřejmě dostatek znalostí a zejména pak schopné architekty. Zatím je však tento názor nepotvrzený, stejně jako vše, co se týká tajemného templářského řádu.

Místní lidé nicméně věří pověsti, že Lalibelovi se stavbou pomáhali andělé. Lidé pracovali ve dne, andělé pak v noci. Podle pověstí byly kostely vybudovány v rozpětí 24 let, což však odborníci považují za nemožné. I dnes, s pomocí prvotřídních ocelových dlát a diamantových čepelí, by nebylo lehké něco takového vytvořit. Poněkud zarážející je rovněž i skutečnost, že se nikde nepodařilo objevit hromady vykutaného kamení a zeminy. Stavba těchto zvláštních kostelů tedy až dodnes zůstává velkou záhadou…

Mohlo by vás ještě zajímat:  Ctihodná dáma umírání a smrti ...a její osudová cesta

Petr Matura

Obr.: rainbowtours.cz, www.girlmuseum.org, wikipedia


Štítky: , , , , ,

Mohlo by se vám líbit